Jineko-onkolojik cerrahi sonrası kadınlara ve eşlerine verilen taburculuk eğitiminin destekleyici bakım gereksinimlerine ve yaşam kalitesine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of discharge education given to women and their spouses on supportive care needs and quality of life after gyneco-oncologic surgery: A randomized controlled study
  1. Tez No: 942164
  2. Yazar: ÖZGENUR DEHMEN DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜBEYDE EKŞİ GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Jineko-onkolojik cerrahi sonrası kadınlara ve eşlerine verilen taburculuk eğitiminin destekleyici bakım gereksinimlerine ve yaşam kalitesine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma randomize kontrollü, prospektif deneysel bir araştırmadır. 1 Ocak 2024- 1 Kasım 2024 tarihlerinde Etlik Şehir Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Kliniğinde yürütülen araştırmanın evrenini; jineko-onkolojik cerrahi geçiren kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise; çalışmaya katılmayı kabul eden ve örneklem kriterlerine uyan 140 hasta ve eşi oluşturmuştur. Araştırma verileri; Destekleyici Bakım Gereksinimleri Ölçeği (DBGÖ), Yaşam Kalitesi Ölçeği (YKÖ), Bakım Verenlerin Destekleyici Bakım Gereksinimleri Ölçeği (BDBGÖ) ve Kanserli Hastalara Bakım Verenlerde Yaşam Kalitesi Ölçeği (KHBVYKÖ) uygulanarak toplanmıştır. Bulgular: Jineko-onkolojik cerrahi geçiren kadınların ortalama yaş ortalaması 48,11 ±11,5, eşlerinin yaş ortalaması 50,15 ±11,5 saptanmıştır. Kadınların en fazla tanı aldığı jinekolojik kanser türleri; %44,3 ile endometrium kanseri, %27,9 ile serviks kanseri, %12,9 ile over kanseri olmuştur ve %22,9'u bir haftadan daha uzun süre hastanede kalmıştır. Eşlerin bakım için ayırdığı süre ortalama 7,3 ± 3,07 saattir.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the effect of discharge education given to women and their spouses on supportive care needs and quality of life after gyneco-oncologic surgery. Materials and Methods: The study is a randomized controlled prospective experimental study. It was conducted between January 1, 2024 and November 1, 2024. The population of the study conducted in the Gynecologic Oncology Clinic of Etlik City Hospital consisted of women who underwent gyneco-oncologic surgery. The sample of the study consisted of 140 patients and their spouses who agreed to participate in the study and met the sampling criteria. Data were collected by administering the Supportive Care Needs Scale (DBGÖ), Quality of Life Scale (YKÖ), Supportive Care Needs of Caregivers Scale (BDBGÖ) and Quality of Life in Caregivers of Cancer Patients Scale (KHBVYKÖ). Results: The mean age of the women who underwent gyneco-oncologic surgery was 48.11±11,5 years and the mean age of their husbands was 50.15 ±11,5 years. The most common types of gynecologic cancer diagnosed were endometrial cancer with 44,3%, cervical cancer with 27,9%, ovarian cancer with 12.9%, and 22.9% of the women stayed in the hospital for more than one week. The mean time allocated by spouses for care was 7,3±3,07.