Çocuklarda venöz kateter takılması sırasında sanal gerçeklik gözlüğü ve buzzy uygulamasının ağrı, korku ve anksiyete yönetimine etkisinin incelenmesi
Analysis of the effect of virtual reality glasses (VRG) and buzzy® application during venous catheter placement in children on pain, fear, and anxiety management
- Tez No: 827083
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Çocuklarda venöz kateter takılması sırasında sanal gerçeklik gözlüğü (SGG) ve Buzzy® uygulamasının ağrı, korku ve anksiyete yönetimine etkisinin incelenmesidir. Materyal-Metod: Bu araştırma Ocak-Haziran 2022 tarihleri arasında Isparta Şarkikaraağaç Dr. Sadettin Bilgiç Devlet Hastanesi acil servis biriminde yürütülmüştür. Araştırmaya 120 çocuk ve ebebevnleri gözlemci olarak ise bir hemşire dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri Çocuk ve Ebeveyn Tanıma Formu, Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ), Çocuk Anksiyete Skalası Durumluluk Ölçeği (ÇAS-D) ve Wong Baker Faces Ağrı Değerlendirme Ölçeği (WB-FACES) kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 20.0 (IBM Inc, Chicago, IL, USA) programı ile yüzde, frekans, Kolmogorov-Smirnov Kruskal-Wallis testi, Ki-kare, Wilcoxon işaretli sıra sayılar testi ve Friedman S iki yönlü varyans analizleri kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen çocukların yaş ortalamaları 8,98±1,96'dır. SGG grubunda ÇKÖ puanı girişim öncesi 1,80±0,79 puan iken girişim sonrası 0,65±0,66 puana gerilemiştir. ÇAS-D ise girişim öncesi 6,08±1,45 puan iken girişim sonrası 2,48±1,28 puana gerilemiştir. Buzzy® grubunda ÇKÖ ortalama değeri girişim öncesi 2,03±1,16 puan iken girişim sonrası anlamlı düzeyde azalarak 0,73±1,01 puan olarak hesaplanmıştır. ÇAS-D puanı girişim öncesi 4,28±2,24 iken girişim sonrasında 2,23±1,94 puana gerilemiştir. Kontrol grubunda ise girişim öncesi ve sonrası ÇAS-D ve ÇKÖ puanları arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. Girişim öncesi ÇKÖ puanı 2,43±1,05 iken girişim sonrası 2,90±1,00 puana yükseldiği belirlenmiştir. ÇAS-D ortalaması girişim öncesi 6,80±1,88 puan iken girişim sonrası 8,00±1,60 puana yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In the study, it was aimed to analyze the effect of virtual reality glasses and Buzzy® application during venous catheter placement in children on pain, fear, and anxiety management. Material-Method: The study was conducted in the emergency service of Isparta Sarkikaraagaç Dr. Sadettin Bilgic State Hospital between January-June 2022. 120 children and their parents and a nurse as an observer were included in the study. The study data were collected through face-to-face interviews by using Child and Parent Identifying Information Form, Children's Fear Scale (CFS), Children's State Anxiety (CSA) and Wong Baker Faces Pain Rating Scale (WB-FACES). The study data were analyzed through SPSS.20.0 (IBM Inc, Chicago, IL, USA) by using percentage, frequency, Kolmogorov-Smirnov test, Kruskal-Wallis test, Chi-square test, Wilcoxon signed ranks test, and Friedman S two-way variance analysis. Results: The mean age of the children included in the study was 8.98±1.96 years. In the VRG group, while CFS mean score was 1.80±0.79 before the intervention, it decreased to 0.65±0.66 after the intervention. Their CSA mean score was 6.08±1.45 before the intervention, but it fell to 2.48±1.28 after the intervention. In the Buzzy® group, while CFS mean score was 2.03±1.16 before the intervention, it significantly decreased after the intervention and went down to 0.73±1.01. Their CSA mean score was found as 4.28±2.24 before the intervention, but it decreased to 2.23±1.94 following the intervention. In the control group, no significant differences were determined in CFS and CSA mean scores before and after the intervention. Pre-intervention CFS mean score of the control group was 2.43±1.05, while it rose to 2.90±1.00 after the intervention. CSA mean score of the control group was determined to be 6.80±1.88 before the intervention, but it increased to 8.00±1.60 after the intervention.