Fitness egzersizi yapan bireylerin fiziksel aktiviteye karşı tutumları ile serbest zaman tatmin düzeyler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attitudes of individuals doing fitness exercise towards physical activity and levels of leisure time satisfaction
- Tez No: 827082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada fitness egzersizi yapan bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri ile serbest zaman tatmin düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Marmara Bölgesinde fitness salonlarına giden katılımcıları kapsamaktadır. Katılımcılara Google Formlar üzerinden ulaşmış ve araştırmada gönüllülük esasına uygun hareket edilmiştir. Verilerin toplanmasında 313 katılımcıya ulaşılmış daha sonra aykırı uç değer gösteren 6 form değerlendirmeye alınmamış ve toplam 307 form değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada ilgili verilerin toplanması için kullanılan anket üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgiler formu, ikinci, Serbest Zaman Tatmin (Doyum) Ölçeği“LSS”(SZTÖ) üçüncü bölümde Bilişsel Davranışçı Fiziksel Aktivite ölçeği oluşturmuştur. Veriler katılımcılardan elde edilen veriler üzerinde doğrultusunda SPSS 25.0 paket programı ile yapılmıştır. İstatistiksel açıdan, Spearman korelasyon testi, Kruskal Wallis H testi, Man Witney U Testi, frekans, yüzde ve güvenirlik katsayısı hesaplamaları yapılmıştır. Analizde %95 aralığına göre hesaplamalar yapılmıştır. Araştırma sonucunda Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri ile serbest zaman tatmin düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı görülmektedir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the amount of physical activity and leisure time satisfaction of people who do fitness exercises. The study group of the research includes the participants that go to fitness centers in Marmara Region. Participants were reached through Google Forms and acted on a tried and tested voluntary basis. In the opinion of the data, 313 opinions were reached, then 6 forms showing outlier values were not evaluated and a total of 307 forms were evaluated. The questionnaire used for the relevant constraints in the research is in three groups. The personal information formula was created by the researcher in the first part, Leisure Time Satisfaction (Satisfaction) Scale“LSS”(SZT) in the second part and the third part consisted component Cognitive Behavioral Physical Activity engine. It was done with the SPSS 25.0 package program in line with the data obtained from the participants. Statistically, Spearman measurement test, Kruskal Wallis H test, Man Witney U Test, frequency, percentage and reliability consumption calculations were made. Calculations were made according to the 95% interval in the analysis. As a result of the research, It is seen that there is no statistically significant difference between the physical activity levels of the participants and their leisure time satisfaction levels (p>0.05).