Sporcuların cesaret düzeylerinin bilinçli farkındalık ile ilişkisinin incelenmesi
Examining therelation ship between courage levels of athletes and mi̇ndfulness
  1. Tez No: 827084
  2. Yazar: VİLDAN KABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÜVENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırmanın amacı sporcuların sporda cesaretlerinin ve bilinçli farkındalıklarının incelenmesi ve aralarındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Araştırmaya yaş ortalaması 23.27±5.87 ve spor yaşları 10.00±4,26 olan; 86 kadın, 115 erkek toplamda 201, takım ve bireysel sporcular dâhil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak sporda cesaret ölçeği ile sporcu bilinçli farkındalık ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde istatistiki yöntem olarak; betimsel istatistikler (frekans, aritmetik ortalama, standart sapma); Mann-Whitney U testi Analizi, Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Uygulanan istatistikî testlerde güven düzeyi .05 olarak esas alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre sporda cesaret ölçeği toplam puanının bilinçli farkındalık ölçeği toplam puanı ve yeniden odaklanma alt boyutları ile arasında pozitif yönde orta düzeyde, farkındalık boyutu ile pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada cinsiyet, yaş, spor yılı ve branşına göre bilinçli farkındalık ölçeği alt boyutlarında; spor yaşı ve spor yılına göre ise sporcuların cesaret düzeylerinde anlamlı farklılık olduğu tespit edilmemiştir. Sonuç olarak, araştırmaya katılan sporcuların sporda bilinçli farkındalık seviyeleri arttıkça sporda cesaret düzeylerinin de arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the courage and mindfulness of athletes in sports and to determine the relationship between them. The mean age of the study was 23.27±5.87 and the sports age was 10.00±4.26; A total of 201, 86 women and 115 men, team and individual athletes were included. In the research, the scale of courage in sports and the scale of mindfulness in sports were used as data collection tools. As a statistical method in the analysis of data; descriptive statistics (frequency, arithmetic mean, standard deviation); Mann-Whitney U test Analysis, Spearman Correlation Analysis were used. Confidence level was taken as 05 in the applied statistical tests. According to the results obtained, it was determined that there is a moderate positive correlation between the total score of the courage scale in sports and the total score of the mindfulness scale and refocusing sub-dimensions, and a low level of positive correlation with the awareness dimension. In the research, in the sub-dimensions of the mindfulness scale according to gender, age, sports year and branch; It was not determined that there was a significant difference in the courage levels of the athletes according to the sports age and sports year. As a result, it was observed that as the level of mindfulness in sports increased, the level of courage in sports increased as well.