Diabetes mellitus tanısı ile izlenen hastaların gaita örneklerinde blastocystıs subtiplerinin araştırılması
The investigation of blastocystis subtypes in fecal samples of diabetes mellitus patients
- Tez No: 827087
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ERTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı diabetik hastalarda Blastocystis spp. insidansını, genotiplerini, kan glukoz düzeyinin regülasyonu ve gastrointestinal semptomlardaki rolünü belirlemektir Gereç ve Yöntem: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde Tip 2 Diabetes Mellitus (DM) tanısı almış 100 hasta ile kontrol grubu olarak 100 sağlıklı gönüllünün dışkı örnekleri incelenmiştir. Dışkı örnekleri, Lugol'ün İyodin çözeltisi ile direkt mikroskobik olarak ve PZR ile değerlendirilmiştir. Diyabet Mellitus tanılı hastalar ile kontrol grubu arasında Blastocystis spp. pozitifliği ki-kare testi ile karşılaştırılmıştır. Sınıflandırılmış veriler ki-kare testi ile değerlendirilirken analitik veriler Student-T testi ile ele alınmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 17.0 programı ile yapılmış, anlamlılık değeri p0,05). Direkt mikroskopi ile Blastocystis saptanan toplam 18 örneğin tamamı PZR ile pozitif bulunmuş ayrıca direkt mikroskopi ile negatif saptanan kontrol grubundaki iki örnek PZR ile pozitif saptanmıştır. Blastocystis pozitif ve negatif olgular yaş, cinsiyet, ikamet ve klinik bulgular açısından karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür (p>0,05). Blastocystis alt tiplerinin analizinde dokuzunun (%45) ST3, yedisinin (%35) ST2, üçünün (%15) ST1 ve birinin (%5) ST6 olduğu görülmüş olup alt tiplerde sayı az olduğu için ayrıca bir istatistik işlemi yapılmamıştır. Sonuç: Diyabetli olgularda Blastocystis prevelansının, kan glukoz düzeyinin regülasyonu ve gastrointestinal semptomlardaki rolünün araştırıldığı çalışmamızda DM' li hastalar ve kontrol grubu arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır ve bu sonuç diğer çalışmalara benzer şekildedir. Bu durumun örneklem büyüklüğünde hedeflenen sayıya ulaşılamamış olması ve hastalardan birden çok sayıda gaita örneği elde edilememiş olması ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to detect Blastocystis spp. To determine the incidence, genotypes, regulation of blood glucose level and its role in gastrointestinal symptoms. Material and Methods: Thecurrent study was conducted at Aydın Adnan Menderes University Medical Faculty Hospital, where stool samples of 100 patients diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus (DM) and 100 healthy volunteers as a control group were examined. Stool samples were evaluated by direct microscopic examination with Lugol's iodine solution and PCR. The positivity of Blastocystis spp. was compared between diabetic patients and the control group using the chi-square test. Classified data were evaluated using the chi-square test while analytical data were evaluated using the Student-T test. Statistical analysis of the data was performed using the SPSS 17.0 program, and a significance level of p0.05). All 18 samples that were Blastocystis positive by direct microscopy were also found to be positive by PCR. Additionally, two samples that were negative by direct microscopy in the control group were found to be positive by PCR. When Blastocystis-positive and negative cases were compared in terms of age, gender, residence, and clinical findings, there was no statistically significant difference between the groups (p>0.05). Nine (45%) of the Blastocystis subtypes were ST3, seven (35%) were ST2, three (15%) were ST1, and one (5%) was ST6. Since the number of subtypes was low, no additional statistical analysis was performed. Conclusion: In our study, no significant difference was found between the diabetic patients and the control group in terms of Blastocystis spp. prevalence and this result is similar to other studies.This situation was associated with the fact that the target number could not be reached in the sample size and that more than one stool sample could not be obtained from the patients.