Elit kadın ve erkek voleybolcuların psikolojik beceri düzeylerinin incelenmesi
Investigation of psychological skill levels of eli̇tewomen and male volleyball players
  1. Tez No: 827086
  2. Yazar: DERYA AKBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CANİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Voleybol, kompleks hareketlerden oluşan ve belli bir yetenek gerektiren takım sporu olarak dünyada en popüler spor dallarından biri olarak bilinmektedir. Bu nedenle voleybol oynayan sporcularda psikolojik beceriler, sporcuların performansını etkileyen önemli bir faktör olarak görülmektedir. Dolayısıyla araştırmada voleybol oynayan sporcuların psikolojik becerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. 270 sporcunun katılımı ile gerçekleştirilen araştırmada veri toplama aracı olarak“Sporcuların Psikolojik Becerilerini Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS24 veri analiz programı ile analiz edilmiştir. Analizlerde verilerin normal dağılması nedeniyle parametrik istatistiksel teknikler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda erkeklerin kadınlara göre beceri düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırmada voleybol oynayan sporcuların yaş ve eğitim düzeyine göre farklılıklar meydana gelmiştir. Yaşı ve eğitim düzeyi daha yüksek olan sporcularda psikolojik beceriler daha yüksek düzeyde ortaya çıkmıştır. Gelir düzeyinin düşük olması sporcuların psikolojik becerilerini olumsuz etkileyen önemli bir faktör olarak görülmüştür. Ayrıca araştırmada sporcuların psikolojik becerilerinin öğrenmeye açık olabilme, zorluklar ile baş edebilme, baskı altında iyi performans gösterebilme, konsantrasyon ve endişelerden kurtulma gibi özelliklerle ilişkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Volleyball is known as one of the most popular sports branches in the world as a team sport consisting of complex movements and requiring a certain skill. For this reason, psychological skills are seen as an important factor affecting the performance of athletes playing volleyball. Therefore, it was aimed to examine the psychological skills of the athletes playing volleyball in the research. In the study, which was carried out with the participation of 270 athletes,“Scale for Evaluating the Psychological Skills of Athletes”was used as a data collection tool. Research data were analyzed with SPSS24 data analysis program. Parametric statistical techniques were used in the analyses, due to the normal distribution of the data. As a result of the research, it was seen that the skill levels of men were higher than women. In addition, there were differences in the research according to the age and education level of the athletes playing volleyball. Athletes with a higher age and higher education level had higher psychological skills. Low income level has been seen as an important factor that negatively affects the psychological skills of athletes. In addition, it has been seen in the research that the psychological skills of the athletes are related to features such as being open to learning, coping with difficulties, performing well under pressure, concentration and getting rid of worries.