Farklı yaş gruplarında servikal eklem pozisyon hatası, denge ve reaksiyon zamanının incelenmesi
Investigation of cervical joint position error, balance and reaction time in different age groups
- Tez No: 827088
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NERİMAN NARİN, DOÇ. DR. AYLA GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı yaş gruplarındaki bireylerde reaksiyon zamanı, denge ve servikal eklem pozisyon hatasını belirlemek, gruplar arasındaki farkı karşılaştırmak ve parametreler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya 40 genç yetişkin, 39 orta yetişkin ve 39 yaşlı olmak üzere toplamda 118 sağlıklı birey üç grup şeklinde dahil edildi. Bireylerin sosyodemografik bilgileri özel hazırlanmış değerlendirme formu ile mental durumları ise mini mental durum testi ile değerlendirildikten sonra; servikal eklem hareket açıklıkları universal gonyometre ile; servikal kas kuvvetleri manuel kas testi ile; el reaksiyon zamanları Nelson El Reaksiyon Testi ile; servikal eklem propriosepsiyonu lazer işaretçi ile; denge durumları Biodex Denge Sistemi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine reaction time, balance and cervical joint position error in individuals of different age groups, to compare the difference between the groups and to examine the relationship between the parameters. A total of 118 healthy individuals (40 young adults, 39 middle-aged adults and 39 elderly) were included in the study in three groups. After the sociodemographic information of the individuals was evaluated with a specially prepared evaluation form and their mental status was evaluated with a mini mental status test; cervical range of motion was assessed with a universal goniometer; cervical muscle strength was assessed with a manual muscle test; hand reaction time was assessed with the Nelson Hand Reaction Test; cervical joint proprioception was assessed with a laser pointer; and balance was assessed with the Biodex Balance System.