Seismic evaluation of reinforced concrete structures
- Tez No: 82714
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL TANKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
oz BETONARME YAPILARIN DEPREM İÇİN DEĞERLENDİRMESİ Özateş, Balkan Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Tuğrul Tankut Kasım 1999, 56 sayfa Bu çalışmada rapor edilen araştırmanın amacı varolan binaların deprem davranışı bakımından değerlendirilmesine yönelik bir yöntem geliştirilmesidir. Türkiye'de varolan yapıların büyük çoğunluğu deprem yönetmeliği koşullarına uygun değildir ve güçlendirilmeleri gereklidir. Süneklik düzeyi normal bina iskeletleri için var olan bina stoğunun değerlendirilmesinde, 1997 Deprem Yönetmeliğinin öngördüğü kurallar temel kriter olarak kullanılmıştır. Yöntem, 0 ile 100 arasında sayısal bir sıralamaya sahip puanlama sistemi üzerine kurulmuştur. Hasar puanı arttıkça, deprem sırasında binanın hasar görme olasılığı da artmakta ve yapının güçlendirilmesi gereksinimi ortaya çıkmaktadır. Anahtar Kelimeler : Deprem dayanımı değerlendirmesi, Deprem için güçlendirme, Deprem için rehabilitasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEISMIC EVALUATION OF REINFORCED CONCRETE STRUCTURES Özateş, Balkan M. S., Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Tuğrul Tankut November 1999, 56 pages The objective of the investigation reported in this study is to develop a method to be used to evaluate the seismic performance of the existing buildings. The number of buildings constructed in Turkey, which do not comply with the code requirements, is very high, and these buildings need seismic evaluation and retrofitting. The 1997 Seismic Code requirements for normal ductile frames are used as the basic criteria for the evaluation of the existing building stock. The method is based on a scoring system that has a numerical scale between 0-100. As the damage score rises, probability of damage to building during an earthquake increases indicating necessity for upgrading. Keywords : Seismic evaluation, Seismic assessment, Seismic retrofitting, Seismic rehabilitation, Seismic strengthening, Seismic upgrading