Uzun dalga boyunda absorplayabilen ve enerji transferi temelli yeni aktifleştirilebilir fotodinamik terapi ajanlarının geliştirilmesi
Development of new activable photodynamic therapy agents that can absorp at long wavelength and based on energy transfer
  1. Tez No: 827159
  2. Yazar: BEYTULLAH TATAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Fotodinamik terapi (PDT) günümüzde en önemli hastalıklardan olan kanser tedavisi için geliştirilmiş ve sıklıkla uygulanan kemoterapi ve radyoterapi gibi yöntemlere alternatif olması beklenen etkili bir tedavi yöntemidir. Daha spesifik bir tedavi için araştırılan yöntemlerden bir tanesi aktifleştirilebilir PDT fotoduyarlaştırıcı malzemeler geliştirmektir. Eğer lezyonlu olan bir dokuya gönderilip seçici olarak tümörlü bölgelerde aktifleştirilebilirse oldukça etkili olabilme durumu vardır. BODIPY molekülü floresan ya da boyar madde olarak son zamanlarda güçlü özelliklerinden dolayı popüler olup dikkat çekmektedir. Zengin fotofiziksel özellikleri sayesinde fazlaca tercih edilmektedir. Tez kapsamında tasarlanan AP2 ve AP3 maddelerinin yapısında hidrazon ünitesi mevcuttur ve bu gruplar dinamik kovalent yapısından dolayı düşük pH değerlerinde kopma eğilimi göstermektedirler. Bu bilgiler ışığında hidrazon grubunun Bodipy ünitesinden ayrılarak singlet oksijen üretme kabiliyetinin geri kazandırılabilmesi amacıyla çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu maddelerin belirlenen koşullardaki başarılı aktivitesi kimyasal metot ve hücre çalışmaları ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy (PDT) is an effective treatment method developed for the treatment of cancer, which is one of the most important diseases today, and expected to be an alternative to frequently applied methods such as chemotherapy and radiotherapy. One of the methods being investigated for a more specific treatment is to develop activatable PDT photosensitizer materials. If it can be sent to a lesional tissue and activated selectively in tumor areas, it can be quite effective. BODIPY molecule has recently become popular and attracts attention due to its strong properties as a fluorescent or dyestuff. It is highly preferred thanks to its rich photophysical properties. There is a hydrazone unit in the structure of AP2 and AP3 materials designed within the scope of the thesis, and these groups tend to break off at low pH values due to their dynamic covalent structure. In the light of this information, studies have been carried out in order to restore the ability of the hydrazone group to produce singlet oxygen by separating it from the Bodipy unit. The successful activity of these substances under specified conditions has been demonstrated by chemical methods and cell studies.