Köpeklerde idrar özgül ağırlık ölçümünde bir dijital refraktometrenin kullanılabilirliği
Availability of a digital refractometer for measuring urine specific gravity in dogs
- Tez No: 827160
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN EMEK TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: İdrar özgül ağırlığı (İÖA), klinik olarak idrar konsantrasyonunu değerlendirmek için kullanılır ve rutin olarak refraktometre ile ölçülür. Köpeklerde İÖA'nın değerlendirilmesinde optik ve dijital refraktometrelerin karşılaştırıldığı çalışmaların sınırlı olması yanında sonuçlarıda bir örneklilik göstermemektedir. Bu nedenle, bu çalışmada İÖA ölçümünde el tipi dijital bir refraktometrenin (EDR) (Atago Pal-Usg Dog) klinikte rutin kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Haziran 2022 - Mayıs 2023 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesine farklı nedenlerle getirilen 100 köpekten idrar örnekleri alındı. EDR ve referans yöntem olarak optik el tipi refraktometre (OER) (Atago URC-NE) sonuçları bağımlı t testi, Pearson korelasyon analizi, Passing Bablok regresyonu ve Bland-Altman testi ile değerlendirildi. Ayrıca, EDR için varyasyon katsayısı (VK) ve total analitik hata (TAH) oranları belirlendi. Bulgular: OER ve EDR ile ölçülen ortalama İÖA arasındaki istatiksel olarak anlamlı bir fark (p = 000) belirlenmekle birlikte, iki refraktometre arasında pozitif mükemmel (r = 0,996) bir korelasyon bulundu. Passing - Bablok regresyon analiz; iki refraktometrenin sonuçları arasında sistematik ve orantısal yanlılık olmadığını gösterdi. Bland-Altman testinde OER ve EDR ile elde edilen ölçüm değerlerinin farklarına ilişkin ortalama değeri -0,9 olarak hesaplandı ve EDR ile ölçülen İÖA'nın OER ile ölçülen değerden 1,3 birim büyük, 3 birim küçük bulunabileceği belirlendi. VK değerlendirildiğinde, EDR'nin tekrarlanabilirliğinin oldukça iyi olduğu; TAH değerlendirildiğinde ise bu değerin İÖA için istenen sınırlarda olduğu gözlemlendi. Sonuç: Bu çalışma, köpeklerde EDR (Atago Pal-Usg Dog) ile İÖA'nın güvenli, kolay ve hızlı ölçülebileceğini ve EDR'nin klinik kullanım için uygun olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Objective: Urine-specific gravity (USG) is used clinically to evaluate urine concentration and is routinely assessed by refractometry. A few studies compare optical and digital refractometers in evaluating USG in dogs. However, these studies have shown conflicting results. Therefore, this study aimed to evaluate the clinical usability of a hand - held digital refractometer (EDR) (Atago Pal-Usg Dog) in the measurement of USG. Material and Methods: Urine samples were taken from 100 dogs presented to Aydın Adnan Menderes University Veterinary Faculty Animal Hospital for different reasons between June 2022 - May 2023. EDR and the reference method optical handheld refractometer (OER) (Atago URC-NE) results were evaluated with dependent t-test, Pearson correlation analysis, Passing Bablok regression and Bland-Altman test. In addition, the coefficient of variation (CV) and total analytical error (TAE) rates for EDR were determined. Results: A positive excellent (r = 0.996) correlation was found between the two refractometers, although a statistically significant difference (p = 000) was detected between the mean USG measured by OER and EDR. According to the Passing Bablok regression analysis results, no systematic and proportional bias was observed between the results of the two refractometers. In the Bland-Altman test, the mean value of the difference in the measurement values obtained with OER and EDR was calculated as -0.9, and it was revealed that EDR results could be found 1.3 units higher or 3 units less than the value measured with OER. When CV was evaluated, it was observed that the repeatability of EDR was quite good, and when TAE was considered, this value was within the desired limits for USG. Conclusion: This study showed that USG can be measured safely, easily and quickly in dogs with EDR, and EDR is suitable for clinical use.