Short wave infrared camera design and focal plane analysis
Kısa kızıl ötesi dalga boyunda kamera tasarımı ve odak düzlemi analizleri
- Tez No: 304970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ESENDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın konusu kısa kızılötesi dalga boyunda Rayleigh kriterlerine uygun veen fazla 50 x 50 x 300 mm boyutlarında kamera tasarımıdır. Öncelikle bir pixeliçin gerekli akı hesaplanmıştır., Akı hesabı yapılırken atmosferik kayıplarMODTRAN programında hesaplanmıştır. En kısa ve en uzun entegrasyon zamanaralıklarında sinyal gürültü oranına bakılmıştır. Kameranın odak uzaklığı 8 kmuzaklıktan 1 m çözünürlüğünde görüntü alabilecek şekilde hesaplanmış ve altımercekli kırıcı bir sistem kullanılarak tasarlanan sistemde cam cinsi olarak N-F2,LIF, BaF2 kullanılmıştır. Tasarım, ZEMAX optik tasarım programı kullanılarakyapılmış ve Seidel aberasyonları, Modülasyon transfer fonksiyonu (MTF), spotdiyagramı ve optik yol farkı gibi analizlerle tasarımın bu odak düzlemindekiperformansı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the design of a camera, which has maximum volume of50 mm x 50 mm x 300 mm, using short infrared wavelength providing Rayleighcriteria. Firstly, the required flux per pixel has been calculated. Throughout thesecalculations, atmospheric losses have been obtained by MODTRAN program.Also signal to noise ratio has been examined at minimum and maximumintegration time intervals. The focal length of the camera has been calculated as itreceives 1 m resolution from 8 km distance. Moreover, the lens materials havebeen used as N-F2, LIF and BaF2 in this six lens system. The design has been doneusing ZEMAX optical design program and the performance of the system at focalplane was investigated by the help of Seidel aberrations, Modulation transferFunction (MTF), Spot diagram and Optical Path Difference (OPD) fan plotanalyses.