Gestasyonel diyabetli kadınlarda beslenme durumunun saptanması ve uygulanan beslenme tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Assessment of nutritional status and evaluation of the effectiveness of medical nutrition therapy in women with gestational diabetes
- Tez No: 827177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KÜÇÜKERDÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğinde GDM tanısı alarak, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı'na bağlı diyet polikliniğe başvuran gönüllü 24-26 haftalık, 18-45 yaş arası gestasyonel diyabetli kadınların, beslenme durumunu saptamak ve uygulanan beslenme tedavisinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Uygulanan beslenme tedavisinin etkinliği; tüketilen besin ögeleri miktarı, kan glukoz ölçüm sonuçları, rutin biyokimyasal değerler ve antropometrik ölçümler incelenerek değerlendirilmiştir. Araştırmaya 30 GDM'li kadın dahil edilmiştir. Katılımcılar 10 hafta boyunca izlenmiştir. Çalışmayı tamamlayan gebeler günlük aldıkları enerjinin karbonhidrattan gelen oranına göre düşük (< %45) ve yeterli (≥%45) karbonhidrat alan grup olarak ikiye ayrılmıştır. Gebelerin yaş ortalaması 32,76±6,01 yıl, gebelik öncesi BKİ ortalaması 26,52±4,61 kg/m²'dir. Başlangıç vücut ağırlıkları ortalaması 74,33±12,02 kg, vücut yağ oranları ortalaması % 34,58±3,43'dür. Başlangıçta alınan 24 saatlik besin tüketim kaydı sonucunda gebelerin günde ortalama 1701,14±503.0 kkal enerji, 62,11±23,10 g protein, 75,20±29,55 g yağ, 189,93±60,15 g karbonhidrat aldıkları belirlenmiştir. Gebelerin %36,7'si 10 hafta süre ile izlenerek çalışmayı tamamlamıştır (n=11). %16,7'si(n=5) kendi isteği ile çalışmadan ayrılırken, %33,3'üne (n=10) insülin başlanmış, 2 kişide (%6,7) erken doğum gerçekleşmiş, 2 kişide (%6,7) de gebelik komplikasyonu görülmüştür. İnsülin tedavisi başlanan gebelerin yaşı, HbA1c ve AKŞ ortalama değerleri beslenme tedavisi ile izlenen gebelerden anlamlı olarak fazladır. Onbir gebenin başlangıç vücut ağırlık ortalamaları 72,8±9,8 kg, 10. hafta vücut ağırlık ortalamaları 75,6±9,1 kg'dır. Düşük CHO diyet grubunun 5. ve 10. hafta vücut ağırlıkları başlangıca göre istatistiksel olarak yüksektir (p=0,026). 5. haftada düşük CHO diyet grubunun LDL değerleri istatistiksel olarak yeterli CHO diyet grubundan yüksektir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the nutritional status of women with gestational diabetes, 24-26 weeks pregnant, aged 18-45, who applied to the diet outpatient clinic of the Endocrinology and Metabolism Diseases Department. The Woman was diagnosed with GDM in the Obstetrics and Gynecology outpatient clinic of Ege University Faculty of Medicine. The amount of nutrients consumed, blood glucose measurement results, routine biochemical values and anthropometric measurements were used to evaluate effectiveness of medical nutrition therapy. 30 women with GDM were included in the study. The participants were followed up for 10 weeks. Pregnant women who completed the study were divided into two groups according to the ratio of their daily energy intake from carbohydrate as low and sufficient CHO intake group. The mean age of the pregnant women was 32.76±6.01 years and mean pre-pregnancy BMI was 26.52±4.61 kg/m². Their mean initial weights were 74.33±12.02 kg and their mean body fat ratios were 34.58±3.43%. As a result of the 24-hour food consumption record taken at the beginning, it was determined that pregnant women consumed an average of 1701.14±503.0 kcal energy, 62.11±23.10 g protein, 75.20±29.55 g fat, 189.93±60.15 g carbohydrate per day. 36.6 % of the pregnant women were followed up for 10 weeks and completed the study. While 16.7% of the pregnant women left the study voluntarily, 33.3% were started on insulin, 2 (6.7%) had preterm delivery and 2 (6.7%) had pregnancy complications. The mean age, HbA1C and FBG of pregnant women who were started on insulin therapy were significantly higher than those who were followed up with nutritional therapy. The mean baseline weights of 11 pregnant women were 72.8±9.8 and 75.6±9.1 kg at week 10. The weights of the low CHO diet group at weeks 5 and 10 were statistically higher than the baseline weights (p=0.026). At week 5, the LDL values of the low CHO diet group were statistically higher than the adequate CHO diet group.