İzlenim yönetimi ve performans değerlendirme: Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde nitel bir araştırma
Impression management and performance appraisal: A qualitative research in Antalya organized Industrial Zone
- Tez No: 827183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmanın amacı, örgütlerde insan kaynakları uygulamalarında verimli ve etkin olunmasını sağlamak için, çalışanların izlenim yönetimi taktik kullanımının performans değerlendirme sürecine olan etkisinin ortaya çıkarılmasıdır. Araştırma, Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren farklı sektörlerdeki firmalarda çalışan ve performans değerlendirme süreçlerine dahil olan 16 insan kaynakları yetkilisi ile yürütülmüştür. Çalışmada, çalışanların izlenim yönetimi taktik kullanımı, insan kaynakları yetkililerinin bu taktiklere karşı tutumu ve performans değerlendirme hatalarına düşme durumu yorumlanmıştır. Katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile yüz yüze ve çevrimiçi görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler neticesinde elde edilen bulgular içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Elde edilen veriler;“İnsan Kaynakları Yetkilisine Dair Genel Bilgiler”,“Görüşme Yapılan Kurum ile İlgili Genel Bilgiler”,“Performans Değerlendirme Yöntemleri ve Sonuçların Kullanım Alanları”,“İzlenim Yönetimi Davranışları ve İnsan Kaynakları Yöneticilerinin Tutumu”,“Performans Değerlendirme Hataları”ve“İzlenim Yönetimi Taktik Kullanımı ve Kariyerde İlerleme”temaları ile sunulmuştur. Araştırmanın birinci bölümünde izlenim yönetimi kavramı, izlenim yönetimi amaçları, izlenim yönetimi modelleri ve izlenim yönetimi taktikleri aktarılmıştır. İkinci bölümde izlenim yönetimi ve performans değerlendirme ilişkisine dair literatür sunulmuştur. Üçüncü bölümde ise, çalışanların izlenim yönetimi taktik kullanımları, İK'nın buna karşı tutumu ve performans değerlendirme hatalarına düşme durumlarını anlamak üzere insan kaynakları yetkilileri ile yapılmış olan görüşmelerin bulguları analiz edilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the effect of employee impression management tactical use on the performance appraisal process in order to ensure that it is efficient and effective in human resources practices in organizations. The research was conducted with 16 human resources officials working in companies in different sectors operating in Antalya Organized Industrial Zone and involved in performance appraisal processes. In this study, the use of tactical use of employees, the attitude of human resources managers against these tactics and the situation of falling into performance appraisal errors were interpreted. Face -to -face and online interviews were held with the semi-structured interview method with the participants. The findings obtained as a result of the interviews were analyzed and interpreted by content analysis method. The data obtained; It is presented with the themes of“General Information About Human Resources Officer”,“General Information About the Interviewed Institution”,“Performance Appraisal Methods and Uses of Results”,“Impression Management Behaviors and Human Resources Managers Attitude”,“Performance Appraisal Errors”and“Use of Impression Management Tactics and Career Advancement”. In the first part of the research, the concept of impression management, impression management purposes, models of impression management and tactics of impression management are explained. In the second part, the literature on the relationship between impression management and performance appraisal is presented. In the third part, the findings of the interviews with human resources officials were analyzed and interpreted in order to understand the employees' impression management tactics usage, HR's attitude towards it and their performance appraisal errors.