İslami kültür endüstrisi bağlamında müslüman turistlerin İslami otel deneyimleri
Muslim tourists' İslamic hotel experiences in the context of İslamic culture industry
  1. Tez No: 827218
  2. Yazar: ESRA ÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN AYGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Toplumsal yapıda meydana gelen değişim ve dönüşümler ile birlikte dini yaşamın da yeniden şekillenmesi söz konusu olmaktadır. Dinin, tüketim toplumu içerisinde yeniden konumlandığı ve geleneksel görünümünden uzaklaşarak yeni bir görünüm elde ettiği gözlenmektedir. Tüketim kültürü ile İslam dininin karşılıklı etkileşimi beraberinde dini değerlerin yaşanışı ve algılanışında birtakım değişimler meydana getirmekte, yeni bir pazar ve farklılaşan bir İslami tüketim kültürünün oluşumunu da mümkün kılmaktadır. Bu yeni İslami tüketim kültürünün içerisinde İslam ile kapitalizmin değişen ilişkisinin tezahürleri olarak yeni tüketim biçimleri ortaya çıkmaktadır. İslami tüketim, İslami moda ve İslami tatil gibi ifade edilebilen söz konusu yeni tüketim biçimleri içerisindeki güncel örneklerden biri de İslami otellerdir. Bu araştırma, Müslüman turistlerin İslami otellerdeki deneyimlerine odaklanmaktadır. Nitel bir araştırma desenine sahip olan araştırmada sistematik derleme yöntemi kullanılmıştır. Dâhil etme ve hariç tutma ölçütleri oluşturularak 21 Türkçe ve 21 İngilizce anahtar kavram ile 9 veri tabanı üzerinde kaynak taraması gerçekleştirilmiştir. Tarama işlemi neticesinde 52 adet çalışma derlemeye dâhil edilmiştir. Çalışmalardan elde edilen veriler, MAXQDA 2022 programında kodlanmış, 5 tema (İbadetler ve Ritüeller Çerçevesinde İslami Oteller, Mekânın Tüketimi Çerçevesinde İslami Oteller, Yaşam Tarzı ve Eğlence Pratikleri Çerçevesinde İslami Oteller, Yönetim, İdare ve Tasarım Uygulamaları Çerçevesinde İslami Oteller, Müslüman Turistlerin Gözünden İslami Otelde Tatil Yapmak) üzerinden yorumlanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre Müslüman turistlerin İslami otellerde tatil yapma tercihlerini ve deneyimlerini etkileyen çeşitli etmenler mevcuttur. İslami otellerin sunduğu ürün ve hizmetlerin Müslüman turistler tarafından farklı biçimlerde algılandığı ve değerlendirildiği, olumlu ve olumsuz deneyimlerin bir arada yaşandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Along with the changes and transformations in the social structure, the religious life is also reshaped. It is observed that religion is repositioned within the consumer society and has gained a new appearance by moving away from its traditional appearance. The mutual interaction of consumption culture and Islamic religion has brought about some changes in the living and perception of religious values, and has made possible the formation of a new market and a differentiating Islamic consumption culture. Within this new Islamic consumption culture, new forms of consumption have emerged as manifestations of the changing relationship between Islam and capitalism. One of the current examples among these new consumption forms, which can be expressed as Islamic consumption, Islamic fashion and Islamic holidays, is Islamic hotels. This research examines the experiences of Muslim travelers in Islamic hotels. The research has a qualitative design and a systematic compilation method was used. By creating inclusion and exclusion criteria, 21 Turkish and 21 English key concepts and 9 databases were searched. As a result of the scanning process, 52 studies were included in the review. The data obtained from the studies were coded, processed and analyzed in the MAXQDA 2022 qualitative data analysis program. In addition, the data were analyzed under 5 themes (Islamic Hotels within the Framework of Worships and Rituals, Islamic Hotels in the Framework of Consumption of Place, Islamic Hotels in the Framework of Lifestyle and Entertainment Practices, Islamic Hotels in the Framework of Management, Administration and Design Practices, Vacationing in an Islamic Hotel Through the Eyes of Muslim Travelers). According to the findings of the study, there are various factors that affect Muslim travelers' holiday preferences and experiences in Islamic hotels. It is seen that the products and services offered by Islamic hotels are perceived and evaluated in different ways among Muslim travelers, and positive and negative experiences are experienced together.