Re-establishing the Power Dynamics in Gender and Sexuality on the Way to Posthuman: The Stone Gods (2007) and Frankissstein: A Love Story (2019) by Jeanette Winterson
Jeanatte Winterson'ın Taş Tanrılar (2007) ve Frankissstein: Bir Aşk Hikayesi (2019) eserlerinde insan ötesi yolunda toplumsal cinsiyet ve cinsellikteki güç dinamiklerinin yeniden inşası
- Tez No: 827217
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hümanist ve insanmerkezci yaklaşımlar, rasyonelliklerini vurgulayarak insanı önceler. Ancak bu, insan ve insan olmayan gruplar içinde ve arasında, özellikle beyaz, erkek ve fiziksel olarak sağlıklı bireyleri kayıran ayrımcılığa yol açar. Bu baskıcı bölünmelere ve güç dengesizliklerine karşı çıkmak için kuramcılar, özellikle teknolojinin ve insandışı zekanın yükselişiyle hümanist bakış açısını eleştirdiler. Donna Haraway, Rosi Braidotti ve Francesca Ferrando gibi feminist akademisyenler tarafından benimsenen insan ötesilik kuramı, teknolojik ilerlemeyi bütünleştiren daha kapsayıcı ve eşitlikçi bir dünyayı hedefliyor. Jeanette Winterson Taş Tanrılar'da ve Frankissstein: Bir Aşk Hikayesi'nde insan ötesi geleceğe dair derin içgörüler sağladığı için, bu tezde, insan sonrası bir dünyada toplumsal cinsiyet ve cinselliğe ilişkin hiyerarşik ikiliklerin ortadan kaldırılma olasılığı tartışılmıştır. Winterson'ın bu iki romanı, insan sonrası bir ortamın daha kapsayıcı ve hiyerarşik olup olmadığını tartışmak için posthüman feminist kuramı çerçevesinde analiz edilmiştir. Bununla birlikte, Winterson'ın tasvirleri, insan ve insan olmayan arasındaki sınırların bulanıklaşmasına rağmen, ikili cinsiyet sistemlerini sürdüren yeni güç dengesizliklerinin ortaya çıktığını ortaya koymuştur. Diğer bir deyişle, esas olarak insanmerkezci bir zihniyete sahip erkekler tarafından kontrol edilen teknolojiler, ikili olmayan bireyleri ve insan/insan olmayan kadınları marjinalleştirerek geleneksel toplumsal cinsiyet normlarını ve hiyerarşilerini pekiştiriyor. Bu nedenle, Winterson'ın romanları, insan önceliğini ortadan kaldırma ve hiyerarşik olmayan bir dünyayı teşvik etme beklentisiyle çelişerek, insan sonrası dünyalarda ikili cinsiyet sistemlerinin ve hiyerarşik yapıların kalıcılığını ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
Humanist and anthropocentric philosophies prioritize humans, emphasizing their rationality. However, this results in discrimination within and between human and nonhuman groups, particularly favouring white, male, and physically healthy individuals. To challenge these oppressive divisions and power imbalances, theorists have critiqued humanist perspectives, especially with the rise of technology and nonhuman intelligence. Posthumanist theory, embraced by feminist scholars like Donna Haraway, Rosi Braidotti, and Francesca Ferrando, aims for a more inclusive and egalitarian world, integrating technological progress. As Jeanette Winterson provides profound insights regarding posthuman future in The Stone Gods and Frankissstein: A Love Story, this thesis has argued the possibility of eradication of the hierarchical binaries regarding gender and sexuality in a posthuman world. Winterson's two novels have been analysed within the framework of posthuman feminist theory to argue whether a posthuman environment is more inclusive and non-hierarchical. However, Winterson's depictions reveal that despite blurring boundaries between human and nonhuman, new power imbalances emerge, perpetuating binary gender systems. In other words, technologies, mainly controlled by men with an anthropocentric mindset, reinforce traditional gender norms and hierarchies, marginalizing nonbinary individuals and human/nonhuman females. Therefore, Winterson's novels expose the persistence of binary gender systems and hierarchical structures in posthuman realms, contradicting the expectation of dismantling human primacy and fostering a non-hierarchical world.