Maydanoz sebzesinde kuraklıkta değişime uğrayan fizyolojik ve bazı biyokimyasal değişimler
Physiological and some biochemical changes in drought changes in parsley vegetable
- Tez No: 827245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHEMET ZEKİ KARİPÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Ziraat, Biochemistry, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tez çalışması, su stresinin maydanoz sebzesinin morfolojik, bazı fizyolojik ve biyokimyasal özelliklerine etkilerini saptamak amacıyla yürütülmüştür. 3 sulama seviyesi [tam sulama (% 100), kısıntılı su (% 25) ve Overlog (% 212)] uygulanmıştır. Bitki boyu, gövde çapı, kardeşlenme sayısı-boyu, yaprak sayısı-eni-boyu, kök eni-boyu, bitki yaş ve kuru ağırlığı, YOSK, toplam fenolik ile toplam flavonoid miktarı ve antioksidan aktivitesi analiz edilmiştir. Yaprak sayısı açısından istatistiki fark bulunmamıştır. Yaprak eni ölçümlerinde çeşit ve su uygulamaları arasında istatistiki fark bulunmazken, normal yapraklı çeşidin kontrol interaksiyonu en yüksek değeri sağlamıştır. Gövde çapı ve yaprak boyu ölçümlerinde çeşitler arası fark kaydedilirken diğer özelliklerde çeşitler arasında istatistiki fark saptanmamıştır. Kök eni ölçümlerinde en iyi sonuç geniş yapraklı çeşidin % 25 interaksiyonunda kaydedilmiştir. Kök eni dışındaki ölçümlerde ise en iyi sonuç, kontrol ile normal yapraklı interaksiyonundan sağlanmıştır. En yüksek toplam fenolik madde miktarı, normal yapraklı çeşidin, kontrol interaksiyonu ile geniş yapraklı çeşidin, % 212 interaksiyonunda saptanmıştır. % 25'in geniş ve normal yapraklı çeşitlerle oluşturduğu interaksiyonlardan en yüksek toplam flavonoid belirlenmiştir. En yüksek DPPH değeri, % 25 uygulamasının her iki çeşidin interaksiyonunda kaydedilmiştir. En yüksek ABTS değeri, normal yapraklı çeşidin kontrol interaksiyonunda belirlenmiştir. En yüksek H₂O₂, % 212'nin her iki çeşidin interaksiyonunda, MDA tayininde en yüksek değerler geniş yapraklı çeşidin % 212, normal yapraklı çeşidin % 25 interaksiyonlarından sağlanmıştır. SOD ölçümlerinde geniş yapraklı çeşidin % 212 ve kontrol interaksiyonda en yüksek değerler kaydedilmiştir. APX ölçümlerinde en yüksek sonuçlar geniş yapraklı çeşidin % 25 interaksiyonunda, CAT ölçümlerinde ise geniş yapraklı çeşidin kontrol interaksiyonunda kaydedilmiştir. PPO ölçümlerinde su stresi etkisi belirlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis study was carried out to determine the effects of water stress on the morphological, some physiological and biochemical properties of parsley vegetable. Three irrigation levels [full irrigation (100%), reduced water (25%) and Overlog (212%)] were applied. Plant height, stem diameter, tillering number-height, leaf number-width-length, root width-length, plant fresh and dry weight, YOSK, total phenolic and total flavonoid amount and antioxidant activity were analyzed. No statistical difference was found in terms of the number of leaves. While there was no statistical difference between varieties and water applications in leaf width measurements, the control interaction of the normal-leaved variety provided the highest value. While differences between varieties were noted in stem diameter and leaf length measurements, no statistical difference was detected between varieties in other characteristics. The best result in root width measurements was recorded at 25% interaction of the broad-leaved variety. The best results for measurements other than root width were obtained from the interaction of control and normal leaves. The highest total phenolic substance amount was detected in the interaction of the normal-leaved variety with the control interaction and the broad-leaved variety, 212%. The highest total flavonoid was determined from the interactions of 25% with broad and normal leaf varieties. The highest DPPH value was recorded in the interaction of both varieties with 25% application. The highest ABTS value was determined in the control interaction of the normal leaf variety. The highest H₂O₂, 212%, was obtained from the interaction of both varieties, and the highest values in MDA determination were obtained from the interactions of the broad-leaved variety, 212%, and the normal-leaved variety, 25%. In SOD measurements, the highest values were recorded in the broad-leaved variety (212%) and in the control interaction. In APX measurements, the highest results were recorded in the 25% interaction of the broad-leaved variety, and in CAT measurements, in the control interaction of the broad-leaved variety. The effect of water stress on PPO measurements was not determined