COVİD-19'a bilinen maruziyetin bireylerin COVİD-19 ile ilgili bilgi düzeyleri ile ilişkisinin araştırılması
The relationship between known exposure to COVİD-19 and thelevels of knowledge of individuals about COVİD-19
  1. Tez No: 827246
  2. Yazar: MEHMET YERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL, UZMAN GİZEM LİMNİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Family Medicine, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmada COVID-19'a bilinen maruziyeti olan ve olmayan bireylerin bilgi düzeyinin ölçülmesi, bu iki grup arasında bilgi düzeyi açısından anlamlı bir fark olup olmadığı ve bu verilerin sosyodemografik değişkenlerle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel analitik tipte olan çalışmamız Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri'ne başvuran hastalarla gönüllülük esasına dayanarak gerçekleştirilmiştir. Evreni bilinen örneklem hesabıyla en az 377 kişiye ulaşılması hedeflenmiş, 388 kişiye ulaşılmış, katılımcılara bilgi düzeyi anketi ve sosyodemografik bilgilerini içeren anket uygulanmıştır. Araştırmanın istatistiksel verileri SPSS 25 programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study is aimed to measure the level of knowledge among individuals having known or unknown exposure to COVID-19, to examine whether there is a significant difference in terms of level of knowledge between these two groups and the relationship of these data with sociodemographic variables. Method: Our cross-sectional analytical study was conducted on a voluntary basis among patients at Dokuz Eylül University Family Health Centers. It was aimed to reach at least 377 people by sample calculation with known universe. A questionnaire-based survey, assesing level of knowledge and sociodemographic information was taken by a total of 388 respondents. The statistical data of the research were analyzed using the SPSS 25 program. P-value