Kâni Karaca örnekleminde Hafız tavrı
Hâfız style in the sample of Kâni Karaca
  1. Tez No: 827252
  2. Yazar: BORA AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDA TÜRKEL OTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ses Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Ses Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada Kâni Karaca örnekleminde Hâfız tavrı incelenmiştir. Klasik Türk mûsıkîsi icra tavırları ile ilgili yeterli kaynak çalışması olmaması sebebiyle, Hâfız tavrına ışık tutmak amacıyla hazırlanan bu çalışma, Hâfız Kâni Karaca'nın din dışı mûsıkî formu olan Ağır Semai'lerle sınırlandırılmış ve günümüze ulaşan 18 adet icra kaydı incelenmiştir. İcralar; süsleme teknikleri, nota dışı icra unsurları, müzikal ifade unsurları ve icra anlayışı bakımından analiz edilmiş ve Hâfız tavrının genel çerçeveleri belirlenmeye, konu ile alakalı kavramlar açıklanmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde çalışmanın yöntemi, problem durumu, alt problemler, çalışmanın amacı, önemi, evren, örneklem ve sınırlılıklar ele alınmıştır. İkinci bölümde: Kâni Karaca'nın sanat hayatı ve anlayışı ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın analiz bölümünde Batı müziği terminolojisinde kullanılan“süsleme teknikleri ve müzikal ifade unsurları”kavramsal olarak tarafımızca Türkçe karşılıkları kullanılarak ifade edilmiş ve tanımlar bölümünde açıklanmıştır. Ağır Semai formunda icra edilen eserler, çift porte üzerinde, üstte orijinal nota yazısı, altında ise Kâni Karaca'nın eserleri icra ediş stiline göre yazılarak yeniden notaya alınmıştır. Bu inceleme neticesinde Kâni Karaca örnekleminde Hâfız tavrı açısından nazal ve göğüs ses bölgelerinin kullanıldığı, özellikle bu tavır içerisinde Kâni Karaca örnekleminde dokunarak geçme, titretme, tercî, hızlı geçiş ve süzme nağme tekniklerine yer verildiği, zayıf, yarı kuvvetli, kuvvetli müzikal ifade unsurlarını kullandığı tespit edilmiş ve Hâfız tavrına ilişkin bulgular sonuçlar kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study: Hafiz Attitude was examined in the Sample of Kâni Karaca. This study has been prepared in order to shed light on the Hâfız attitude due to the lack of sufficient literature in the relevant field. This study was limited to Ağır Semai, which is the non-religious musical form of Hâfız Kâni Karaca, and 18 performance recordings that have survived to the present day have been examined. executions: ornamentation techniques, non-note performance elements, musical expression elements and understanding of performance have been analyzed and the general framework of the Hâfız style has been tried to be determined and the concepts related to the subject have been tried to be explained. In the first part, the method of the study, the problem situation, sub-problems, the purpose and importance of the study, the universe, the sample and the limitations are discussed. In the second part: Information about Kâni Karaca's art life and understanding is given. In the analysis section of the study,“ornamentation techniques and musical expression elements”used in Western music terminology were conceptually expressed by us using their Turkish equivalents and explained in the definitions section. The works performed in the form of Ağır Semai have been re-noted on the double stave, with the original notation at the top, and the works of Kâni Karaca at the bottom, according to the performance style. As a result of this examination, it has been determined that nasal and chest voice regions are used in terms of memory style in Kâni Karaca sample, especially in Kâni Karaca sample, Tapping, Trembling, Tercî, Fast Passing and Filtering Tune Techniques are used in this manner, Weak – Semi-Strong – Strong musical expression elements are used. and the findings regarding the Hâfız attitude are given in the results section.