Design and production of a test device for thin film transistor backplane of x-ray imagers
X-işini görüntüleyicilerinin ince film trsnsistörlü arka paneli için bir test cihazının tasarımı ve üretimi
  1. Tez No: 827279
  2. Yazar: ALI YASEEN AHMED AL-RUBAYE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ANUTGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, tıbbi görüntüleme cihazlarında kullanılan X-ray makinelerinde kullanılan TFT numunelerini test etmek amacıyla bir cihaz tasarlanmış, gerçekleştirilmiş ve çalıştırılmıştır. TFT numunesinin boyutu küçüktür ve bu numunelerin detaylarının çıplak gözle görülemeyeceği şekilde imalatı doğrudur. Bu numuneler imalat sırasında hasar görebilir ve bu hasar, numunenin kurulum sırasında çalışmamasına yol açacaktır. Bu cihaz aracılığıyla numunenin çalışıp çalışmadığını test edebileceğiz. Örnek 256 pikselden oluşan bir matristir, yani 16 sütun ve 16 sıradan (16 X 16) oluşur ve bu örneğin test edilmesi amacıyla bu satır ve sütunların harici kaynaklardan gelen voltajlarla donatılması gerekir. (0V, 15V, 20V) değerinde, cihaz bu voltajları numuneye bağlayan bu amaca özel bir adaptör aracılığıyla bu voltajları numuneye hazırlamak için çalışır. Bu cihazda üç adet PIC16F873 mikrodenetleyici ve üzerine elektronik eleman ve bileşenlerin monte edildiği bir baskılı devre kartı (PCB) kullanılmıştır. Bir numaralı mikro denetleyici ve iki numaralı mikro denetleyici, 256 pikselden oluşan matrisi saymak için çalışır. Sayım 1'den 256'ya kadar başlar, 1 numaralı Mikrodenetleyici matrisin 1'den 16'ya kadar olan sütunlarını sayar, bu da 1 numaralı mikrokontrolörün örnek sütunlara seri olarak 20 volt voltaj sağlamak için 1'den 16'ya kadar olan röleleri çalıştıracağı anlamına gelir. 2 numaralı Mikrodenetleyici matrisin 1'den 16'ya kadar olan satırlarını sayarken, bu, 2 numaralı mikrodenetleyicinin örnek sıralara seri olarak 15 volt voltaj sağlamak için 1'den 16'ya kadar olan röleleri çalıştıracağı anlamına gelir ve tüm röleler için varsayılan değerler şu şekildedir: 0 volt. Cihaz, elektronik bileşenlere güç sağlamak için kullanılan 7,4 volt lityum iyon pillerle çalışır. Yüksek kapasiteli ve uzun ömürlü şarj edilebilir pillerdir. Numuneyi ve adaptörü taşımak amacıyla tıbbi mikroskobun mekanik bir parçası kullanıldı. Anahtar Sözcükler :TFT ince film transistörü; MC Mikrodenetleyici; LED ışık yayan diyot; LCD sıvı kristal ekran; PS güç kaynağı.
Özet (Çeviri)
In this research, a device was designed, implemented, and operated to test TFT samples used in X-ray machines. The TFT sample is small in size and is accurate in its manufacture where the details of these samples cannot be seen with the naked eye, These samples may be damaged during manufacture and this damage will lead to the sample not working during its installation in the device, through this device we will be able to test the sample if it is working or not working. The sample is a matrix consisting of 256 pixels, which means that it consists of 16 columns and 16 rows (16 X 16), and for the purpose of testing this sample, these rows and columns must be equipped with voltages from external sources with a value of (0V, 15V, 20V), the device works to prepare these voltages for the sample through a dedicated adapter for this purpose that connects these voltages to the sample. In this device, three PIC16F873 microcontrollers were used, and a printed board (PCB) on which the electronic elements and components were installed. Microcontroller number one and microcontroller number two work to count the matrix consisting of 256 pixels. The count starts from 1 to 256, Microcontroller number 1 will count the columns of the matrix from 1 to 16, this means that microcontroller No. 1 will operate relays 1 to 16 to supply the sample columns with a voltage of 20 volts in series. While Microcontroller number 2 will count the rows of the matrix from 1 to 16, this means that microcontroller number 2 will operate relays 1 to 16 to supply the sample rows with a voltage of 15 volts in series, and the default values for all relays are 0 volts. The device operates on 7.4-volt lithium-ion batteries, which are used to supply power to electronic components. They are rechargeable batteries with high capacity and long life. A mechanical part of a medical microscope was used for the purpose of carrying the sample and the adapter. Key Word : TFT Thin-film transistor ; MC Microcontroller ; LED Light-Emitting Diode; LCD Liquid crystal display; PS Power supply.