A multi-disciplinary reservoir characterization of soğucak formation, northwest Thrace Basin, Türkiye; a detailed approach to minimize uncertainty in carbonates
Kuzey Batı Trakya Havzası'nda soğucak formasyonu'nun çok disiplinli rezervuar karakterizasyonu; karbonatlarda belirsizliği azaltmak için ayrıntılı bir yaklaşım
  1. Tez No: 827280
  2. Yazar: ERGİN KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖMER YILMAZ, PROF. DR. GÜNAY ÇİFCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Geophysics Engineering, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Daha önce üretim yapılmış ve asit uygulanmış kompleks resifal bir kireçtaşı rezervuarını 3 boyutlu yansıma sismik verileri ile karakterize etmek, henüz hiç üretim gerçekleşmemiş alanlara göre benzersiz zorluklar sunmaktadır. Bu çalışma, 1974 yılında Türkiye'nin kuzeybatısındaki Trakya havzasında keşfedilen Deveçatağı petrol sahasındaki kompleks sığ resifal Soğucak kireçtaşlarına odaklanmaktadır. Bu araştırma için kullanılan 3 boyutlu yansıma sismik verileri, sahanın keşfinden 33 yıl sonra 2007 yılında toplanılmıştır. Bu araştırma, Soğucak formasyonunun çökelim ortamını, diyajenetik özelliklerini, petrofiziksel evrimini, üretim mekanizmalarını ve yıllar süren üretim sonrası sismik sinyallerin evrimini daha iyi anlamak için çok disiplinli bir yaklaşım kullanarak farklı ölçeklerde kapsamlı bir veri setini entegre etmektedir. Tapa verilerinin petrografik analizleri Soğucak kireçtaşlarının heterojenliğini vurgularken, açık şelf, şelf marjini ve kısıtlı şelf veya lagün ortamlarında çökeldiklerini ortaya koymuştur. Deveçatağı petrol sahasında çözülme, çimentolanma ve neomorfizm gibi diyajenetik mekanizmalar belirlenmiş ve yapının bazı bölgelerinin belirli bir zaman dilimi boyunca meteorik sulara maruz kalmış olabilme ihtimalini ortaya koymuştur. Bu araştırma için geliştirilen bir Python programı, yüksek çözünürlüklü ince kesit görüntüleri ile tapa ölçümlerini karşılaştırarak gözeneklilik değerleri arasında güçlü bir korelasyon bulmuştur. Petrofiziksel ve kayaç fiziği analizlerinin yanı sıra yapılan 2 boyutlu sentetik sismik çalışmaları, petrollü aralıkları değerlendirmek için akustik empedansın önemli bir parametre olduğunu belirlemiştir. Yığma öncesi stokastik ters çözüm sonuçları, yüksek çözünürlüklü bir jeomodele entegre edildiğinde frekans içeriğinin önemini ortaya koymuştur. Sondajla oluşturulmuş çatlak analizleri, stres yönlenimleri ve Soğucak formasyonu içindeki açık kırıkların potansiyel varlığına dair bilgiler sağlamıştır ve bu bilgiler saha bazında“ant tracking”yöntemi ile desteklenmiştir. Ayrıca, akustik empedans ile üretim arasında doğrudan bir bağlantı kurulması ve 1974'ten 2022'ye kadar olan akustik empedans haritalarının ileri modellemesi, rezervuar içindeki fiziksel değişikliklere dair değerli bilgiler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Characterizing a mature complex reefal carbonate reservoir with 3D seismic data, where wells have previously produced and acid stimulation has been applied, presents unique challenges compared to undeveloped fields. This study focuses on the complex reefal limestones of the Soğucak formation in the Deveçatağı oil field, which was discovered in 1974 in the northwest Thrace basin of Türkiye. The 3D reflection seismic data used for this research was acquired in 2007, following 33 years of production from the discovery. This research integrates a comprehensive dataset across varying scales to better understand the depositional environment, diagenetic history, petrophysical evolution, production mechanisms, and the evolution of the seismic signals after years of production, using a multidisciplinary approach. Petrographic analysis of core plug data revealed the deposition in open shelf, shelf margin, and restricted shelf/lagoon environments, highlighting the heterogeneity of the Soğucak limestones. Diagenetic mechanisms such as dissolution, cementation, and neomorphism were identified in the Deveçatağı oil field, suggesting a possible exposure to meteoric waters over a specific time period. A Python program developed for this research connected high-resolution thin section images with core plug measurements, finding strong correlations with porosity values. Petrophysical and rock physics analysis, along with 2D synthetic studies, identified the acoustic impedance as a key parameter for assessing oil-saturated intervals. Results from the pre-stack stochastic inversion highlighted the significance of frequency content for resolution, particularly when the inversion outputs were integrated into a high-resolution geomodel. Analyzing drilling-induced fractures provided insights into stress orientations and the potential presence of open fractures within the Soğucak formation. Furthermore, establishing a direct correlation between acoustic impedance and production, along with the forward modeling of acoustic impedance maps spanning from 1974 to 2022, provided valuable insights into the physical evolution within the reservoir over the years.