Uzatılabilir difüzörlü 10 kn'luk LOX/RP-1 yakıtlı roket motorunun tasarımı ve analizi
Design and analysis of 10 kn LOX/RP-1 rocket engine with extendable diffuser
  1. Tez No: 827278
  2. Yazar: ALİ SÜLEYMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MUTLU, DOÇ. DR. MURAT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, farklı basınç koşullarında sabit roket difüzörlerinin davranışını inceleyerek sıvı roket motorlarının tasarımı, performansı ve genleşme aşamaları hakkında önemli bilgi sunar. Deniz seviyesinde tam genleşme kullanarak itki performansını artırma olanağı gözlenmiştir. Sabit difüzör yapılı roket motorunun boyu kısaltılarak deniz seviyesinde tam genleşme sağlanmış, ardından 10 km yükseklikte uzatılabilir difüzörle tam genleşme elde edilmiştir. Uzatılabilir difüzör yapısına sahip roket motoru deniz seviyesinde 9867 N itki üretirken sabit difüzör yapısına sahip olan 9002 N itki üretmiştir. Bu sonuçlar, uzatılabilir difüzör yapısının hedeflenen itki değerine daha yakın olduğunu ve tasarım amacını etkili bir şekilde yansıttığını gösterir. Ayrıca, 10 kN itki kapasiteli sıvı çift yakıtlı roket motorunun tasarımı, uzatma mekanizması da dahil, geliştirilmiş, üretimi CNC işleme teknikleriyle planlanmış ve entegrasyonu kaynak yöntemiyle gerçekleştirilebilmektedir. Python 3 tabanlı kullanıcı dostu bir grafik arayüzüyle itki odası tasarımı kolaylaştırılmıştır. Geliştirilen programı kullanılarak itki odasının difüzörü tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents significant insights into the behavior of fixed rocket nozzles under varying pressure conditions, offering valuable information about the design, performance, and expansion phases of liquid rocket engines. The potential for enhancing thrust performance through full expansion at sea level has been observed. By shortening the length of the fixed nozzle rocket motor, full expansion at sea level was achieved, followed by achieving full expansion at 10 km altitude using a nozzle extension. A rocket motor with an extendable nozzle structure produces 9867 N of thrust at sea level, while a rocket motor with a fixed nozzle structure produces 9002 N of thrust. These results highlight that the extendable nozzle structure is more closely aligned with the targeted thrust value and effectively embodies the design intent. Furthermore, the design of a 10 kN thrust capacity liquid bipropellant rocket motor, including the extension mechanism, has been developed, with manufacturing planned using CNC machining techniques and integration achieved through welding methods. The thrust chamber design has been facilitated by a user-friendly graphical interface developed in Python 3. The nozzle of the thrust chamber has been designed using that developed program.