Lavanta (Lavandula angustifolia Mill.) tohumu çimlenmesine stratifikasyon süreleri ve farklı gibberellik asit dozlarının etkisinin belirlenmesi
The effects of stratification and different concentrationof gibberellic acid on lavandin (Lavandula angustifolia Mill.) seed.
- Tez No: 827309
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHABİP ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışma, Lavanta (Lavandula angustifolia Mill.) tohumlarının çimlenme ve fide kalitesi üzerine stratifikasyonsüresi uygulamaları (kontrol, 7 gün, 14 gün, 21 gün, 28 gün, 35 gün, 42 gün, 49 gün, 56 gün ve 63 gün, +4 ˚C sıcaklıkta) ve farklı gibberellik asit dozları (0 ppm, 250 ppm, 500 ppm, 750 ppm ve 1000 ppm) uygulamalarının, tek ve birleşik etkilerini belirlemek maksadıyla yürütülmüştür. Çalışma 2021 yılında, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesindeki çimlendirme kabininde Tesadüf Parsellerinde Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre 3 tekerrürlü olacak şekilde kurulmuştur. Deneme ana parsellere stratifikasyon süreleri, alt parsellere GA3 dozları olacak biçimde düzenlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, çimlenme hızı, çimlenme gücü, sürme hızı, sürme gücü, sürgün uzunluğu, sürgün yaş ağırlığı, sürgün kuru ağırlığı, kök uzunluğu, kök yaş ağırlığı ve kök kuru ağırlığının, stratifikasyon ve GA3uygulamalarının, tek ve birleşik etkilerinden önemli seviyede etkilendiği saptanmıştır. Stratifikasyon ve GA3uygulamalarının tek başına çimlenme oranına olumlu yönde etkisinin olmasının yanı sıra birleşik etkilerinde çimlenme oranlarında artışa neden olduğu belirlenmiştir. Çimlenme oranının en yüksek olduğu 250 ppmGA3+14 gün stratifikasyon uygulamasının Lavandula angustifolia tohumunun çimlendirilmesi için en uygun ön işlem olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the single and combined effects of different stratification applications (control, 7days, 14 days, 21 days, 28 days, 35 days, 42 days, 49 days, 56 days and 63 days, at +4 ˚C degree) and different gibberellic acid concentrations (0 ppm, 250, ppm, 500 ppm, 750 ppm and, 1000 ppm) applications on the germination and seedling quality of Lavandin (Lavandula angustifolia Mill)seeds.The study was conducted in the germination cabinets at Harran University, Faculty of Agriculture in 2021.The experiment was set up according to the Randomized Complete Plot with Split-plot design with 3 replications, pre-chilling time to the main plot, and GA3 doses to the subplot.Speed of germination, germination power,sprout speed, sprout power, seedling sprout length, fresh sprout weight, dry sprout weight, seedling root length, fresh root weight,and dry root weightwas significantly affected from the single and combined effects of stratification applications and gibberellic acid applications.Stratification and GA3 applications were found to have a positive effect on the germination rate alone, as well as an increase in germination rates with their combined effects.It was determined that 250 ppm GA3 + 14 days stratification application with the highest germination rate was the most suitable pretreatment for the germination of Lavandula angustifolia seed.