Balıkçılık av araç ve gereçlerinde fotonik sensörlerin inovatif amaçlı kullanım olanakları
Possibilities of innovative use of photonic sensors in fishing gear
  1. Tez No: 827310
  2. Yazar: ENİS NOYAN KOSTAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TOKAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu doktora tezi projesi, gelecekteki su ürünleri av araçları ve yetiştiricilik gibi konulara odaklanarak, düşük maliyetli ve kolayca üretilebilen fotonik sensörlerin kullanım potansiyelini ve mevcut ölçüm yeteneklerini inceleyerek, denizel çevrenin korunmasına ve denizel kaynakların sürdürülebilir yönetimine katkı sağlamayı amaçlayan verilerin elde edilmesi hedeflenmektedir. Bu bağlamda, yerinde ölçüm yeteneği olan bir prototipin açık kaynak tasarımı üzerinde çalışılmış ve laboratuvar validasyon testleri yürütülmüştür. Ayrıca, yetiştiricilik, av araçları ve av alanları üzerinde denizel gözlem yeteneklerinin uygulanması ve geliştirilmesi konusunda bir dizi çalışma yapılmıştır. Sensör, kızılötesi (IR) ışık ve RGB değerleri dahil olmak üzere basınç ve sıcaklık ölçümleri yapma kapasitesine sahiptir. Bu ölçüm parametrelerinin stabil ölçüm yeteneklerinin test edilmesi ve özellikle bulanıklık ölçümlerinin izlenmesi ve belirli bir düzeyde kalibre edilmesi ile ilgili deneyler gerçekleştirilmiştir. Yetiştiricilik alanında sensörün kullanımı ve izleme kabiliyetleri konusunda değerli bulgular elde edilmiştir. İlerleyen denizel çalışmalarda, İzmir'in önemli balıkçılık bölgelerinden Urla Adalar bölgesinde denizel izleme çalışmaları ve bu bölgede uzatma ağına dayalı bölgesel izleme faaliyetleri yürütülmüştür. Bu çalışmalar sonucunda, bölgenin deniz yapısı hakkında önemli veriler toplanmış ve gelecek sensör geliştirme çalışmalarını yönlendirebilecek nitelikte önemli sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This PhD thesis aims to gather data that could contribute to the conservation of the marine environment and the sustainable management of marine resources in the future, by focusing on future aquaculture and fishing gears and exploring the potential usage and existing measurement abilities of cost-effective and rapid- produced photonic sensors. In this context, work has been conducted on an open-source design of a prototype with in-situ measurement capability, and laboratory validation tests have been carried out. Moreover, a series of studies have been done on the application and development of marine observation capabilities in aquaculture and fishing gears. The sensor has the capacity to make pressure and temperature measurements, including infrared (IR) light and RGB values. Experiments have been conducted regarding the testing of the stable measurement capabilities of these measurement parameters and especially the monitoring and calibration to a certain degree of turbidity measurements. Valuable findings have been obtained regarding the use of the sensor and its monitoring capabilities in aquaculture. In subsequent marine studies, marine monitoring studies have been conducted in the Urla Islands region, one of Izmir's significant fishing areas, and regional monitoring activities based on extension nets have been conducted in the same region. As a result of these studies, important data have been gathered about the marine structure of the region, and significant results have been produced that could guide future sensor development work.