Balık restoranı işletmelerinin sürdürülebilir balıkçılık hakkındaki değerlendirmeleri: İstanbul örneği
Fish restaurant operataors' evaluations on sustainable fisheries: The case of Istanbul
  1. Tez No: 827321
  2. Yazar: TÜRKAY TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Balıkçılık denize kıyısı olan ülkeler açısından önemli bir geçim kaynağı olmasının yanında hayvansal protein ihtiyacının ve fiziksel gelişimin sağlanması için önemli bir kaynaktır. Birçok kişinin geçim kaynağı olan balıkçılık kendi içerisinde çeşitli dallara ayrılmıştır. Gün geçtikçe azalan balık stokları ve balıkçılığın geleceği hakkındaki tahminler sürdürülebilir balıkçılık kavramını oluşturmuştur. Balık sektörü içerisinde yer alan balık restoranları yönetimlerine sürdürülebilir balıkçılığı desteklemek adına şahsi görev ve sorumluluklar düşmektedir. Çalışmanın amacı İstanbul'da yer alan balık restoranlarının sürdürülebilir balıkçılık hakkındaki değerlendirmelerini araştırmaktır. Araştırma kapsamında benzeşik örneklem sayesinde işletmeler belirlenmiş ve yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla nitel bir çalışma yürütülmüştür. Elde edilen veriler tema ve kodlara ayrılarak işletme sahiplerinin sürdürülebilir balıkçılık hakkındaki tutumları ortaya çıkmıştır. İşletmelerden gelen cevaplar sonucunda sürdürülebilir balıkçılık için denizlerdeki kirliliğin azaltılması, yanlış ve aşırı avlanma faaliyetlerinin durdurulması, tedbir ve yasakların arttırılarak kamu kurumları tarafından denetlenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmış, balık restoranlarının sürdürülebilir balıkçılık hakkında rollerinin önemli olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fishing is an important source of livelihood for coastal countries, as well as an important source for providing animal protein needs and physical development. Fishing, which is the livelihood of many people, is divided into various branches in itself. Declining fish stocks and predictions about the future of fisheries have created the concept of sustainable fisheries. The management of fish restaurants in the fish sector have personal duties and responsibilities to support sustainable fisheries. The aim of the study is to investigate the evaluations of fish restaurants in Istanbul about sustainable fishing. Within the scope of the research, businesses were determined by homogeneous sampling and a qualitative study was conducted through semi-structured interview forms. The obtained data were divided into themes and codes to reveal the attitudes of business owners about sustainable fishing. As a result of the answers from the enterprises, it was concluded that for sustainable fishing, it is necessary to reduce the pollution in the seas, to stop the wrong and overfishing activities, to be inspected by public institutions by increasing the precautions and bans, and it has been understood that the role of fish restaurants in sustainable fishing is important.