Statin uygulanan sıçanlarda kurkuminin periferik sinirler üzerine etkilerinin araştırılması
Investigating the effects of curcumin on peripheral nerves in the statin-administered rats
  1. Tez No: 827329
  2. Yazar: FATİH SIRIKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar (KVH) insanlarda önde gelen ölüm nedenidir ve dünya çapındaki ölümlerin yaklaşık 1/3'ü KVH'lardan kaynaklanmaktadır. Statinler, yaygın olarak KVH'ın önlenmesi veya tedavisi için kullanılan kolesterol düşürücü bir ilaç sınıfıdır. Statinlerin güvenli ve tolere edilebilir şekilde uzun süreli kullanımı kronik hiperkolesterolemi için önemlidir. Kurkumin ise antioksidan, nöroprotektif, antienflamatuvar, antikarsinojenik özellikleri olan polifenolik bir bileşiktir. Bu çalışmada, sıçanlarda statin uygulaması ile oluşması beklenen polinöropatide kurkuminin olası koruyucu etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Otuz sekiz adet erkek Wistar Albino cinsi sıçan dört gruba ayrıldı: i) statin grubu (40 mg/kg atorvastatin); ii) statin (40 mg/kg atorvastatin) + (400 mg/kg kurkumin) grubu; iii) kurkumin (400mg/kg) grubu; iv) kontrol grubu (serum fizyolojik). Atorvastatin ve kurkumin 30 gün boyunca intragastrik verildi. Deney sonunda, sinir iletim hızı, Na+- K+ ATPaz, total kolesterol, total oksidan ve antioksidan, IL-6, TNF-α düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Cardiovascular diseases (CVDs) are one of the leading cause of mortality in humans, and about 1/3 of deaths worldwide occur due to CVDs. Statins are a class of cholesterol‐lowering drugs, commonly used to prevent or treat CVDs. Safe and tolerable long-term use of statins is important for chronic hypercholesterolemia. Curcumin is a polyphenolic compound which has neuroprotective, anti-inflammatory, and anticancer properties. This study aimed to investigate curcumin's possible protective effects and mechanism in polyneuropathy, which is expected to be induced by the statin administration in rats. Material and Methods: Thirty-eight male Wistar Albino rats were divided into four groups: i) statin group (40 mg/kg atorvastatin); ii) statin (40 mg/kg atorvastatin) + curcumin (400 mg/kg) group; iii) curcumin group (400 mg/kg) group; and iv) control group (saline). Atorvastatin and curcumin were given via intragastric route for 30 days. At the end of the experiment, nerve conduction velocity, Na+- K+ ATPase, total cholesterol, total oxidant and antioxidant capacity, TNF-α and, IL-6 levels were determined.