Pandemi sürecinde eğitim kurumlarında yaşanan sorunların değerlendirilmesi
Evaluation of the problems in educational institutions during the pandemic process
  1. Tez No: 827328
  2. Yazar: HAKAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY SEZGİN NARTGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada Bolu ilinde ki eğitim kurumlarının pandemi sürecinde yaşadıkları sorunların değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada katılımcıların cinsiyeti, branşları gibi kişisel özellikleri görüşme formunun demografik yapısını oluştururken sorulan sorular yardımıyla pandemi döneminde yaşanan sorunların çeşitlilikleri arasındaki benzerlik ve farklılıklar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın örneklemi maksimum çeşitliliğe uygun olarak 2021-2022 eğitim öğretim yılında Bolu il merkezindeki 13 ortaöğretim kurumunda görevli 43 idareci, 198 öğretmen ve 143 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak çalışma kapsamında geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Görüşmede katılımcı gruplara hem önceden hazırlanmış sorular hem de ayrıntılı bilgi alma amacıyla ek sorular sorulmuştur. Elde edilen veriler kodlanarak daha sonra temalar bulunmuş, kodlar ve temalar düzenlenerek tablo haline getirilmiştir. Araştırma bulgularına göre; katılımcıların benzer sorunları ifade ettikleri kadar farklı şikâyetlerde bulundukları da görülmüştür. İdareciler ders programını Bakanlık talimatlarına göre hazırladıklarını, ders programı hazırlarken en çok kararların sürekli değişmesinden etkilendiklerini belirtmişlerdir. İdareciler finans kaynaklarını, Bakanlığın gönderdiği kaynaklar veya kaynak kullanılmadı olarak belirtmişlerdir. Uzaktan eğitimin avantajlarını idareci ve öğretmenler, zamanın daha verimli kullanılması, öğretmenler ise müfredatın yetişmesi olarak belirtmişlerdir. İdareci ve öğretmenler uzaktan eğitimin dezavantajlarını, derse katılımın azlığı, öğretmenler ise denetim mekanizmasının olmaması demişlerdir. Katılımcıların pandeminin başında, teknolojik sorunlar, öğretmenler ise öğrenci kaynaklı sorunlar yaşamışlardır. Katılımcılar psikolojik sorunları kısmen aşarken öğrenci ve internet sorunlarını aşamamışlardır. Öğretmenler uzaktan eğitimi, istekli öğrencilere ekstra soru çözmek için yapabilirim derken, öğrenmenin tam gerçekleşmemesi nedeniyle yapmayacaklarını belirtmişlerdir. Çalışmanın ülkemizde ve yurt dışındaki çalışmalarla paralellik gösterdiği tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ile ilgili özellikle karar alıcılara yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the problems experienced by the educational institutions during the Covid pandemic. The personal characteristics of the participants such as gender and branches constitute the demographic structure of the interview form. It was aimed to reveal the similarities and differences between the diversity of the problems experienced during the pandemic period. In accordance with the maximum diversity theory, the sample of the study consists of administrators, teachers and students in Bolu in the 2021-2022 academic year. Semi-structured interview forms were used as data collection tool. Both pre-prepared questions and additional questions were asked to the participant groups in order to obtain detailed information. The obtained data were coded and then themes were formed. According to the research findings; It was seen that the participants expressed similar problems with different complaints. The administrators stated that they prepared the curriculum according to the instructions of the Ministry, and that they were most affected by the constant changes in the decisions while preparing the curriculum. They stated the financial resources as the resources sent by the Ministry or as the resources were not used. Administrators and teachers stated the advantages of distance education as using time more efficiently, and teachers as training the curriculum. Administrators and teachers stated the disadvantages of distance education as the lack of participation in the course, and the teachers as the lack of a control mechanism. At the beginning of the pandemic, the participants experienced technological problems and the teachers experienced student-related problems. While the teachers said that they could do distance education to solve extra questions for willing students, they stated that they would not do it because the learning was not fully realized. It has been determined that the study is similar to the studies in our country and abroad. Suggestions have been made regarding the findings, especially for decision makers.