Fiziksel aktivite yapan ve yapmayan kadınlarda fiziksel okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of physical literacy levels in women who do and don't do physical activity
  1. Tez No: 827334
  2. Yazar: FUNDA KUVVETLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHİMEH HASSANİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Hareketsiz yaşam önemli bir halk sağlığı problemidir ve ciddi hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Bu durumun önüne biraz olsun geçebilmek için fiziksel olarak aktif bireyler yetiştirilmelidir. Yapılan aktivitelerin önemini kavramak ve devamlılığını sağlamak için fiziksel okuryazarlık kavramın önemi ortaya çıkmaktadır. Günümüzde fiziksel okuryazarlığın her yaş grubuna kazandırılması gerekmektedir. Bu konuda toplumsal görevleri açısından ya da yaşam tarzına bağlı olarak kadınların erkeklere göre daha pasif olduğu görülmüĢtür. Çalışma 18-45 yaş arası kadınlarla yapılmıştır. Yapılan araştırmada kadınların fiziksel aktiviteye katılımlarına bağlı olarak fiziksel okuryazarlık düzeyleri ve alt boyutları olan stres, özgüven ve fiziksel okuryazarlık düzeyleri incelenmiĢtir. Araştırmaya Sultanbeyli Belediyesinde spor yapan 50 kişi ve yapmayan 50 kişi olmak üzere toplamda 100 kişi katılmıştır. Kadınlara Algılanan Stres Ölçeği, Özgüven Ölçeği ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi uygulanmıştır. Verilerin analizinde Kolmogorov- Smirnov ve Mann Whitney U testi uygulanmıĢtır. Test sonuçlarına göre fiziksel aktivite yapan kadınların yapmayan kadınlara göre stres düzeylerinin daha düşük olduğu, özgüven düzeylerinin ve fiziksel okuryazarlık düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre fiziksel aktivite yapan grubun pozitif yönde etkilendiği görülmüştür. Fiziksel okuryazar bir birey sadece fiziksel olarak aktif birey değildir, aynı zamanda yaşamındaki olumsuz durumlarla başa çıkabilen analitik düşünebilen bireydir. Fiziksel okuryazarlık bilincinin küçük yaşlardan itibaren bireye kazandırılması hem birey hem de toplum açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Sedantery life is an important public health problem and brings serious diseases. In order to prevent this situation, physically active individuals should be trained. The importance of the concept of physical literacy emerges in order to comprehend the importance of the activities and ensure their continuity. Today, physical literacy is an important issue that should be acquired by every age group. In this regard, it has been observed that women are more passive than men in terms of their social duties or depending on their lifestyle. The study was conducted with women aged 18-45 years. In the study, physical literacy levels and sub-dimensions of stress, self-confidence and physical literacy levels were examined depending on women's participation in physical activity. A total of 100 people, 50 of whom do sports and 50 who do not, participated in the research in Sultanbeyli Municipality. Perceived Stress Scale, SelfConfidence Scale and International Physical Activity Questionnaire were applied to the women. Kolmogorov-Smirnov and Mann Whitney U tests were used in the analysis of the data. According to the test results, it was observed that the stress levels, self-confidence and physical literacy levels of women who do physical activity are lower than those who do not. According to the results of the research, it was seen that the group engaged in physical activity was positively affected. A physically literate individual is not only a physically active individual, but also an analytical thinker who can cope with negative situations in her life. It is important for both the individual and the society to gain the awareness of physical literacy from an early age.