Bankacılık sektöründe karbon ayak izi uygulamaları ve TuREFF – TurSEFF projesi sonuçları
Carbon footprint applications in the banking sector and TuREEFF – TurSEFF project results
- Tez No: 827335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDOĞAN KOTİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Karbon piyasaları, dünya genelinde sera gazı emisyonlarının düşürülmesini desteklemek amacıyla geliştirilen önemli finansal araçlardır. Bu piyasalar, emisyon azaltım projelerine finansman sağlamak ve karbon salınımını azaltmak amacıyla emisyon kredileri alım satımını içerir. Karbon piyasaları, emisyon ticaret mekanizmaları ve iklim politikalarının bir parçası olarak kullanılmaktadır. Türkiye'deki bankalar, karbon ayak izi uygulamalarıyla kendi sera gazı emisyonlarını ölçmekte ve azaltmaya yönelik adımlar atmaktadır. Bu uygulamalar, enerji verimliliği önlemleri, yenilenebilir enerji yatırımları ve karbon nötr hedeflerini içermektedir. Bankalar ayrıca, sürdürülebilir projelere finansman sağlamak ve müşterilerini de karbon azaltımı konusunda teşvik etmek için çeşitli finansman ürünleri sunmaktadır. Bu şekilde, bankalar sürdürülebilirlik çalışmalarında hayati rol oynamakta ve finansmanın sürdürülebilir projelere yönlendirilmesini sağlamaktadır. Karbon ayak izini azaltmak için sağlanan dış finansman kaynakları, Türkiye'nin iklimde meyadana gelen değişikliklerle mücadelesinde ve sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu kaynaklar, uluslararası kuruluşlar, kalkınma bankaları, fonlar ve iklim finansman mekanizmaları tarafından sağlanmaktadır. Türkiye, başta enerji verimliliği olmak üzere yenilenebilir enerji, kentsel dönüşüm, tarım sürdürülebilirliği ve deniz ekosistemleri koruması gibi alanlarda bu kaynakları kullanarak sürdürülebilir projeleri finanse etmekte ve hayata geçirmektedir. Türkiye'deki dış finansman kaynağı uygulamalarından örnek olarak“TuREEFF”ve TurSEFF projeleri, faaliyetleriyle ve sağladıkları finans desteğiyle enerjide dönüşüm projelerinde olumlu sonuçlar elde etmektedirler. Bu projenin amacı, enerji tüketimini azaltmak, yenilenebilir enerji kaynaklarını artırmak ve karbon salınımını düşürmektir. Literatürde ve saha çalışmalarının sonucu olarak karbon ayak izinin azaltılması kapsamında Türkiye'deki finans kuruluşlarından özellikle Bankaların uygulamalarından yıllık elektrik tüketimine denk enerji tasarrufu uygulamaları, karbon emisyonunun önüne geçilmesi projeleri, kurulu yenilenebilir enerji gücü projeleri ve çıktıları dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Carbon markets are important financial instruments developed to support the reduction of greenhouse gas emissions worldwide. These markets include buying and selling emissions credits to finance emission reduction projects and reduce carbon emissions. Carbon markets are used as part of emissions trading mechanisms and climate policies. Banks in Turkey measure their own greenhouse gas emissions with carbon footprint practices and take steps to reduce them. These practices include energy efficiency measures, renewable energy investments and carbon neutral targets. Banks also offer various financing products to finance sustainable projects and encourage their customers to reduce carbon. In this way, banks play a vital role in sustainability efforts and ensure that financing is directed towards sustainable projects. External financing resources provided to reduce its carbon footprint play an important role in Turkey's fight against climate change and in achieving its sustainability goals. These resources are provided by international organizations, development banks, funds and climate finance mechanisms. Turkey finances and implements sustainable projects by using these resources in areas such as energy efficiency, renewable energy, urban transformation, agricultural sustainability and protection of marine ecosystems.“TuREEFF”and TurSEFF projects, as examples of external financing resource practices in Turkey, achieve positive results in energy transformation projects with their activities and the financial support they provide. The aim of this project is to reduce energy consumption, increase renewable energy sources and reduce carbon emissions. In the literature and as a result of field studies, within the scope of reducing the carbon footprint, energy saving practices equivalent to annual electricity consumption, carbon emission prevention projects, installed renewable energy power projects and outputs from financial institutions in Turkey,especially from the applications of banks, have been taken into consideration.