Kadınlarda fiziksel aktivitenin beslenme alışkanlıkları ve obezite üzerine etkisi
Effects of physical activity on obesity and eating habits in women
  1. Tez No: 527555
  2. Yazar: GİZEM AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı; kadınlarda fiziksel aktivitenin beslenme alışkanlıkları ve obezite üzerine etkisini araştırmaktır. Araştırmada kullanılan ölçümler ve testler yapılmadan önce kadınlara bilgi verilmiş ve gönüllülük esasına bağlı olarak katılmışlardır. Kadınlarda fiziksel aktivitenin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve obezite üzerine etkisi incelemeyi amaçlayan bu çalışmanın evrenini; Ankara ilinde 18-35 yaş aralığındaki düzenli fiziksel aktivite yapan ve yapmayan kadınlar oluşturmuştur. Çalışma grubunu ise; Ankara ilinde B-fit ve ShapesforWomen spor merkezlerinde haftada en az ün gün, günde en az 30-60 dakika fiziksel aktivite yapan kadınlar ile yine Ankara ilinde sedanter kadınlar olmak üzere toplamda 252 kadın oluşturmuştur. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel bilgi formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği ve Bioelektrik İmpedans cihazı kullanılmıştır. Walker, Sechrist ve Pender (1987) tarafından geliştirilen sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği, Esin (1997) tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; fiziksel aktivite yapan bireylerin %19,4'ü zayıflamak için, %10,7'si sağlık için ve %11,9'u kas tonusunu arttırmak için fiziksel aktivite yaptığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is investigate the effect of physical activity on eating habits and obesity in women. Before the measurements and tests used in there search, it were in formed and participated on a voluntary basis to women. The universe of this work; In Ankara, women who don't do and do regular physical activity between 18-35 age in Ankara. The sample is; in Ankara, B-fit and Shapes for Women organized sports centers with at least a day of celebration, at least 30-60 minutes of physical activity per day, and a total of 252 women, including sedanter women in Ankara. As a data collection tool in this research; were used personal in formation form, Healthy Lifestyle Behavior Scale and Bioelectric Impedance device. The scale of healthy life style behaviors developed by Walker, Sechrist and Pender (1987) was adapted to Turkish by Esin (1997). According to the findings of there search; stated that 19.4% of individuals who engage in physical activity are doing physical activity to weaken, 10.7% for health and 11.9% for increasing muscle tone.