kadınlarda fiziksel aktivitenin yaşam kalitesi ve sağlık üzerine etkisi
The effect of physical activity on life quality and health in woman
- Tez No: 485896
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın öncelikli amacı, kadınlarda fiziksel aktivitenin yaşam kalitesi ve sağlık üzerine etkisini belirlemektir. Diğer amaç ise yaşam kalitesi ve sağlık kavramlarının eğitim düzeyi, medeni durumu, meslekleri, sahip olunan çocuk sayıları, yaş, yaşanılan çevre ile olan ilişkilerini araştırmaktır. Bu araştırmanın evrenini; Ankara'da yaşayan 18-35 yaş arası spor yapan ve yapmayan kadınlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise, Çankaya ilçesinde spor yapan ve yapmayan kadınlar oluşturmaktadır. Araştırmaya 18-35 yaş arasında olan ve temel spor becerileri, pilates, zumba, 30 dakika egzersiz, sportif branşlar vb. haftada en az iki gün iki saat olmak üzere fiziksel aktivite yapan kadınlar ve sedanter kadınlar katılmıştır. Araştırma ile ilgili belirlenen amaçlara ulaşabilmek için gerekli olan veri toplama aracı olarak; Kişisel bilgi formu, WHOQOL-BREF ( Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu), Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi için SPSS 23 paket programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin sosyo-demografik özellikleri yüzde ve frekans analizi ile değerlendirilecektir. Tüm verilerin aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Tanımlayıcı istatistikler descriptive analiz yöntemi ile yapılmıştır. Spor yapan ve yapmayan kadınların yaşam kalitesi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları independent t-testi yöntemi ile yapılmıştır. Çeşitli sosyo-demografik verilere göre yaşam kalitesi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Spor yapma amacına göre yaşam kalitesi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişki correlation analizi ile yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre; spor yapanların boy değeri 1,67±0,08 olarak vücut ağırlığı değeri 62,42±12,12 olarak ve BKİ değeri 22,24±3,95 olarak tespit edilmiştir. Spor yapmayanların boy değeri 1,66±0,07 olarak, vücut ağırlığı 64,20±12,76 olarak ve BKİ değeri 23,05±4,13 olarak tespit edilmiştir. Spor yapan ve yapmayanların sağlık davranışları karşılaştırıldığı zaman, kendini gerçekleştirme alt boyutunda
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to determine the effect of physical activity on quality of life and health in women. Secondary purpose is to investigate the relationship between these two concepts of education level, marital status, occupation, number of children, age, living environment. The universe of this research; Women living and working in Ankara between the ages of 18-35 are making up. The sample group of the study is the women who do sports and do not play in Çankaya province. Basic sports skills, Pilates, Zumba, 30 minutes exercise, sports branches etc. between ages 18-35. Women and sedentary women participated in physical activity for at least two days and two hours per week. As a data collection tool necessary for reaching the determined objectives related to the research; The personal information form, WHOQOL-BREF (Short Form of the World Health Organization Quality of Life Scale), Healthy Life Style Behavior Scale was used. SPSS 23 package program was used to evaluate the data. The socio-demographic characteristics of the individuals participating in the survey will be evaluated by percentage and frequency analysis. Arithmetic mean and standard deviation values of all data are calculated. Descriptive statistics were used for descriptive statistics. The quality of life and healthy lifestyle behaviors of the women who did and did not do sports were determined by the independent t-test method. One way variance analysis (ANOVA) was used for quality of life and healthy lifestyle behaviors according to various socio-demographic data. The correlation between the quality of life and healthy lifestyle behaviors according to the purpose of doing sports was made by correlation analysis. According to research findings; The height value of the athletes was 1.67 ± 0.08 and the body weight was 62.42 ± 12.12 and the BMI was 22.24 ± 3.95. Those who do not play sports have a height of 1.66 ± 0.07, a body weight of 64.20 ± 12.76 and a BMI of 23.05 ± 4.13. When the health behaviors of those who do and do not exercise are compared, a significant difference was found at