Uçucu kül kullanımının geleneksel beton ve silindirle sıkıştırılan beton numunelerinde basınç dayanımı üzerine etkisi
Effect of fly ash utilization on compressive stremgth of conventional concrete and roller compacted concrete specimens
  1. Tez No: 827340
  2. Yazar: ZAINAB NADHMI NADHIM AL-HURMUZI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK VARLİ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışma kapsamında, silindirle sıkıştırılmış beton (SSB) performansı incelenmiştir. Bu çalışma, silindirle sıkıştırılmış betonun çeşitli yönlerini tartışırken, geleneksel betonun kullanılması arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymaktadır. Ayrıca beton üretimini ve her iki beton türünün de kalite kontrolü için kapsamlı laboratuvar çalışmaları içermektedir. SSB'nin gerçekte ne olduğuna dair genel bir bakış, ardından karışım tasarımı teknikleri, performans (dayanım ve dayanıklılık), ve her iki beton türü için kürleme kılavuzları çalışma kapsamında detaylıca açıklanmıştır. Sırasıyla çimento ve katkı malzemelerinin kısmi ikamesi olarak yüksek hacimli uçucu kül kullanılarak çevresel olarak sürdürülebilir bir silindirle sıkıştırılmış betonun (SSB) geliştirilmesini ele almaktadır. Her iki beton kullanımı için laboratuvar ortamında dörder kombinasyon hazırlanarak, bu deney numunelerinin basınç dayanımları belirlenmiş ve bu sonuçlar üzerinde belirleyici olan değişkenler belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, the performance of roller compacted concrete (RCC) was examined. This study discusses various aspects of roller compacted concrete while revealing the similarities and differences between using conventional concrete. It also includes concrete production and comprehensive laboratory studies for quality control of both types of concrete. An overview of what RCC actually is, followed by mix design techniques, performance (strength and durability), and curing guidelines for both types of concrete are explained in detail within the scope of the study. It addresses the development of an environmentally sustainable roller compacted concrete (RCC) using high volume fly ash as a partial replacement for cement and admixtures, respectively. By preparing four combinations for both concrete uses in a laboratory environment, the compressive strengths of these test samples were determined and the variables that were decisive on these results were tried to be determined.