An investigation into experiences and opinions of sixth grade EFL students about the use of web 2.0 tools: The sample of TOBB secondary school
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen altıncı sınıf öğrencilerinin web 2.0 araçlarının kullanımına ilişkin deneyim ve düşüncelerinin incelenmesi: TOBB Ortaokulu örnekleminde
- Tez No: 827339
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ELKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Gelişen ve değişen dünyada teknoloji hızla ilerlemekte ve her gün hayatımıza daha çok dahil olmaktadır. Bu sebeple teknoloji eğitimden ayrı düşünülemez. Web 2.0 teknolojileri İngilizce öğrenme ve öğretme süreçlerinde hem eğitimcilere hem de öğrencilere zengin kaynaklar ve ortamlar sunmaktadır. Bu bağlamda bu çalışmanın amaçlarından biri web 2.0 araçlarını İngiliz dil eğitim ortamlarına entegre ederek öğrencilerin kullanılan araçlarla ilgili deneyim ve düşüncelerini araştırmaktır. Araştırmanın ikinci amacıysa öğrencilerin ve velilerin İngilizce derslerine web 2.0 araçlarını entegre etmekle ilgili genel görüşlerine ulaşmaktır. Çalışmanın örneklemini Ardahan ilinde yer alan TOBB Ortaokulu'nda 2022-2023 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde 6. sınıfta öğrenim gören 25 öğrenci ve bu öğrencilerin velileri oluşturmaktadır. Dönemin sonunda, müfredata uygun şekilde işlenen ünitelerle ilgili seçilen web 2.0 araçlarıyla ürünler oluşturulması istenmiştir. Nitel araştırma özelliği taşıyan bu çalışmada veri toplama aracı olarak anketler, öğrenci günlükleri ve gözlem kullanılmıştır. Ulaşılan veriler betimleyici bir şekilde açıklanmış ve araştırma sonucunda İngilizce derslerinin web 2.0 araçlarıyla ilişkilendirilmesi konusunda öğrenciler ve veliler tarafından olumlu dönütler alınmıştır. Çalışmada öğrencilerin derslere karşı olan düşüncelerinin pozitif yönde etkilendiği, daha önce bilmedikleri web 2.0 araçlarını öğrenerek kullanma fırsatı buldukları, bu araçların İngilizce öğrenmelerini pekiştirmek için fırsatlar yarattığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Veliler de web 2.0 entegreli derslerin öğrencilerin ilgi ve motivasyonları olumlu yönde etkilediğini ve bu araçların kullanımını desteklediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In the developing and changing world, technology is advancing rapidly and is becoming more and more involved in our lives every day. For this reason, technology cannot be considered separately from education. Web 2.0 technologies offer rich resources and environments to both educators and students in the English learning and teaching processes. In this context, one of the aims of this study is to integrate web 2.0 tools into English language teaching environments and to investigate students' experiences and opinions about the tools used. The second aim of the research is to reach the general views of students and parents about integrating web 2.0 tools into their English lessons. The sample of the study consists of 25 students studying at 6th grade at TOBB Secondary School in Ardahan during the spring term of 2022-2023 academic year and their parents. At the end of the term, students were asked to create products with selected web 2.0 tools related to the units in accordance with the curriculum. In this qualitative research study, questionnaires, student diaries and observation were used as data collection tools. The data obtained were explained in a descriptive way and as a result of the research, positive feedback was received from students and parents about associating English lessons with web 2.0 tools. In the study, it was concluded that students' thoughts towards the lessons were positively affected, they had the opportunity to learn and use web 2.0 tools that they did not know before, and these tools created opportunities to reinforce their English learning. Parents also stated that web 2.0 integrated courses have affected students' interest and motivation positively and they supported the use of these tools.