Ayçiçeği çekirdek kabuğu ve tablasından aktif karbon üretimi ve sulu çözeltiden kurşun (II) giderimi
Production of activated carbon from sunflower seed shell and head and lead (II) removal from aqueous solution
  1. Tez No: 827354
  2. Yazar: TUĞÇE BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR DEMİRAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN ŞAMDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada ayçiçeği çekirdeği kabuğu ve ayçiçeği tabla (baş) atıkları ile H3PO4 kimyasal ajanı kullanılarak aktif karbon üretimi gerçekleştirilmiştir. Deneylerde farklı emdirme oranlarının ve karbonizasyon sıcaklıklarının yüzey özelliklerine etkisi incelenmiştir. Karakterizasyon işlemlerinde, elde edilen aktif karbonların yüzey alanları, gözenek hacimleri ve gözenek boyut dağılımları gibi yüzeyin morfolojik özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca elementel analiz, TGA analizi, elektron mikroskobu SEM ve FTIR analizleri ile aktif karbonların özellikleri incelenmiştir. Üretilen aktif karbonlar kullanılarak sulu çözeltiden ağır metal (Pb+2) iyonlarının adsorpsiyon yöntemi ile giderimi araştırılmıştır. Bu amaçla süre, başlangıç derişimi, çözelti başlangıç pH'ı, işlem sıcaklığı ve adsorban miktarı gibi değişkenlerin adsorpsiyon üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, activated carbon was produced by using sunflower seed husk and sunflower head wastes, and an H3PO4 chemical agent. The effects of different impregnation rates and carbonization temperatures on the surface properties were investigated in the experiments. In the characterization processes, the morphological properties of the surface such as the surface areas, pore volumes, and pore size distributions of the obtained activated carbons were determined. In addition, the properties of activated carbons were investigated by elemental analysis, TGA analysis, electron microscopy SEM, and FTIR analysis. The removal of heavy metal (Pb+2) ions from the aqueous solution by adsorption method using the produced activated carbons was investigated. For this purpose, the effects of variables such as time, initial concentration, initial pH of the solution, processing temperature, and amount of adsorbent on adsorption were investigated.