900 Mhz radyasyona maruz bırakılan bitkilerde çimlenme, köklenme, gövde ve yaprak gelişimi
Seed germination, root, shoot and leaf development in plants exposed to 900 Mhz radiation
  1. Tez No: 827358
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bitkiler büyümek için su, toprak ve güneş ışığına ihtiyaç duyar. Güneş ışığı elektromanyetik spektrumun görünür bölgesini kapsamaktadır. Görünür bölgenin yanı sıra, iyonize olmayan elektromanyetik spektrum da bitki büyümesinde etkilidir. Bu nedenle, ticaret veya kamu hizmetlerinde kullanılan belirli bantlar araştırılmaya değerdir. Bu çalışma, özellikle 900 MHz mobil telefon frekansına odaklanarak, bu frekansa maruz bırakılan bitkilerin gelişimi sırasında fiziksel ve morfolojik özelliklerini nasıl etkilendiğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Dokuz farklı bitki türü (börülce, kabak, salatalık, nohut, mısır, karpuz, biber, domates ve susam) 900 MHz frekansına bir dalga kaynağı (~200 mV/m) aracılığıyla maruz bırakılmıştır. Kaptaki tohumlar, antenden 30 cm uzaklıkta eşit mesafede daire şeklinde yerleştirilmiştir ve tam ortada elektromanyetik dalga kaynağının anteni bulunmaktadır. Kontrol ve tahrik (radyasyon) gruplarını ayırmak için radyasyon koruyucu kumaş kullanılmıştır. Deney iki kez tekrarlanmıştır. Parametrelerdeki farklılıkları en aza indirmek için ortam kontrol altında tutulmuştur. Tohumların çimlenmesi, köklenme ve sürgün ile yaprak gelişimi, ekimden itibaren 24 günlük büyüme sürecinde nicel ve nitel olarak takip edilmiştir. Bu deneyler iki kez tekrarlanmıştır. İkinci deneyde sıcaklığın azalmasına bağlı olarak bitkilerin zarar görmemesi için sera kurulumu yapılmıştır. İlk deneyde, çimlenme işlemi 3'üncü günden itibaren başlamıştır. Ortalama çimlenme oranı %56, kök uzunluğu ise yaklaşık 11 cm idi. Tekrar edildiğinde, sıcaklığın düşmesi çimlenme oranını artırdı (%74) ancak çimlenme bir hafta sonra başlamıştır. Saplar daha kalın, yapraklar daha büyük ve canlıydı. Kök uzunluğu ise yaklaşık 12 cm olmuştur. Saksı boyutunun büyütülmesi kök saçaklanmasını artırmıştır. Her deneydeki bitkiler kendi içerisinde değerlendirilmiştir. Bütün bitki türlerinde 900 MHz elektromanyetik radyasyona maruz bırakılmasının, genel olarak çimlenme, sürgün ve yaprak büyümesi ile kök uzunluğu üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Elde edilen bilgi, bu frekansta çalışan cep telefonu operatörleri için büyük değer taşıyabilir. Bununla birlikte, bitkilerle benzer deneyleri faklı frekans bantlarında yapmak ve elde edilen sonuçların bitki verimliliğinin sağlanması ve istenilen zamanda hasat yapılması için kullanılması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Plants need water, soil and sunlight to grow. Sunlight covers the visible region of the electromagnetic spectrum. Besides the visible region, non-ionized electromagnetic spectrum is also effective in plant growth. Thus, specific bands used in commerce or public services worth investigating. This study, in paticular, focuses on 900 MHz mobile phone frequency and characterizes how exposure to this frequency affetcs the physical and morphological features of plants during development. Nine different plant species; cowpea, zucchini, cucumber, chickpea, corn, watermelon, pepper, tomato and sesame were exposed to 900 MHz frequency by means of a wave source (~200 mV/m). Pots with seeds were positioned around circle equidistance distance of 30 cm from the antenna and in the middle there is the antenna of the electromagnetic wave source. Radiation shielding fabric was used to separate the control and excitation (radiation) groups. The experiment was repeated twice. Environment was controlled to minimize the variations in parameters. Seed germination, rooting and shoot and leaf development was followed both quantitavely and qualitatively from seeding to 24 days of growth. These experiments were repeated twice. In the second experiment, a greenhouse was set up to prevent the plants from being damaged due to the decrease in temperature. In the first experiment, germination started from the 3rd day. average germination rate was 56%, root length was ~11 cm. In repetition, the decrease in temperature increased the germination rate (74%), but germination started after one week. Stems were thicker, leaves were larger and more vibrant. Root length was ~12 cm. Enlarging the pot size increased root fringing. The plants in each experiment were evaluated on their own. However, exposure to 900 MHz electromagnetic radiation, overal,did not seem to affect germination, shoot and leaf growth, and root length in all plant species. But, this information may be of great valuable to the cell phone carrier operating on this frequency. In addition, conducting similar experiments with plants at different frequency bands and utilizing the results to achieve plant productivity and enable timely harvesting would be appropriate.