Elektromanyetik radyasyona maruz bırakılan kobayların böbrek dokusunda prooksidan-antioksidan düzeylerine yeşil çayın etkisi
Effects of green tea on prooxidant-antioxidant levels of kidney tissue of guinea pigs exposed to electromagnetic radiation
  1. Tez No: 303398
  2. Yazar: MUSTAFA CELLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDE KILIÇALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada cep telefonlarından kaynaklanan elektromanyetik radyasyonun (900 MHz) kobay böbrek dokusunda meydana getirebileceği oksidatif hasarın tespit edilmesi, yeşil çayın bu hasarı önleyici veya koruyucu etkisinin olup olmadığının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaçla böbrek dokusu nitrit, nitrat, malondialdehit (MDA) gibi oksidan, glutatyon (GSH), süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) gibi antioksidanların düzeyleri ve aktiviteleri incelenmiştir. Çalışma için 600-800 gr ağırlığında 28 adet kobay seçilerek, her grupta 7 kobay olacak şekilde A, B, C ve D olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Grup A (n= 7) : Kontrol grubu olarak normal diyetle beslendi ve standart şartlar uygulandı. Grup B (n= 7) : Kobaylar 30 gün boyunca, günde 20 dakika konuşma, 23 saat 40 dakika da standby modunda çalışan cep telefonlarının yaydığı 900-MHz elektromanyetik alana (217-Hz pulse rate, 2-W maximum peak power, SAR 0,95 w/kg) maruz bırakıldı. Grup C (n= 7) : Bir ay süreyle hem elektromanyetik alana maruz bırakıldı ve hem de 100 mg/kg günlük doz olarak ağızdan yeşil çay ekstraktı uygulandı. Grup D (n=7) : Bir ay süresince 100 mg/kg günlük doz olarak ağızdan yeşil çay ekstraktı uygulandı. 30 Günlük deneme süresinin sonunda eter anestezisi altında kobayların böbrekleri çıkarılarak işlemler yapılıncaya kadar -80 derecede saklandı. Böbrek dokusu nitrit, nitrat, MDA gibi oksidan, GSH, SOD ve GSH-Px gibi antioksidanların düzey ve aktiviteleri ölçüldü. Sadece elektromanyetik radyasyon uygulanan B grubunun MDA, nitrit ve nitrat düzeylerinde kontrol grubuna göre istatistiki açıdan anlamlı artışlar (p?0,001), GSH, SOD ve GSH-Px aktivitelerinde ise önemli azalmalar (p?0,001) tespit edildi. Elektromanyetik radyasyon maruziyetinin kobay böbrek dokusunda oksidatif strese neden olduğu ve önemli bir antioksidan olan yeşil çay kullanımının böbrek dokusunda meydana gelen oksidatif stresi azaltıcı yönde etki gösterdiği gözlemlendi
Özet (Çeviri)
In this study determining the probable oxidative destruction of electromagnetic radiation sourcing of cellular phones on the kidney tissue of guinea pigs and revealing whether green tea has a preventive and protective effect to this destruction are intended. By this objective oxidant levels as nitrite, nitrate and malondialdehyde (MDA) and antioxidant levels and activities as glutathione (GSH), glutathione peroxidase (GSH-Px) and superoxide dismutase (SOD) of kidney tissue are researched. For the study 28 guinea pigs, which are weighting 600-800 gr, are chosen and divided to 4 groups as A-B-C-D each has 7 guinea pigs. Group A (n=7): As the control group it is fed with basic diet and standart conditions are practised. Group B (n=7): Guinea pigs are exposed to 20 minutes talking for 30 days and are exposed to 23 hours and 40 minutes 900 MHz electromagnetic radiation spreading from cellular phone working of standby mode.(217-Hz pulse rate, 2- maximum peak power, SAR 0,95 w/kg). Group C (n=7): For a month both exposed to electro magnetic radiation and 100 mg/kg green tea extract is given from the mouth as a daily dose. Group D (n=7): For a month 100 mg/kg green tea extract is given from the mouth as a daily dose. After 30 days guinea pigs?kidneys are taken out under eter anesthesia and hidden at -80 degrees until the process is completed. The levels and activities of oxidants as nitrite, nitrate and MDA and antioxidants as GSH, SOD and GSH-Px are evaulated. Comparing to control group, it is determined that only the levels of MDA, nitrite and nitrate are staticaly increased (p?0,001) and the levels of GSH, SOD, and GSH-Px are statically decreased (p?0,001) in Group-B which is exposed to electromagnetic radiation. It is observed that the exposure of guinea pigs to electro magnetic radiation causes oxidative stress on kidney tissues and as an inportant antioxidant using green tea has a decreasing effect to this oxidative stress in kidney tissues.