Radyofrekans elektromanyetik radyasona maruz bırakılmış sıçanlarda inflamatuvar ve anti-inflamatuvar sitokin düzeylerinin araştırılması
Investigation study of inflammatory and anti-inflammatory cytokine levels in rats exposed to radiofrequency electromagnetic radiation
  1. Tez No: 601196
  2. Yazar: GULBANU YESYET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde cep telefonları modern iletişimin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Halen dünya çapında 2,71 milyar akıllı telefon kullanıcısı ve 5,13 milyar mobil cihaz kullanıcısı olduğu bilinmektedir. 2G ve 3G gibi cep telefonları 869-900 MHz, mobil iletişim için 935–960 MHz (GSM-900), GSM-1800'ler 1805-1880 MHz ve 3G ve Wi-Fi'lar 2110–2450 MHz iyonlaştırıcı olmayan RF-EMR yaydığı bildirilmiştir. Bu çalışmamızda 1800 MHz (SAR 0,15 W/kg, 1,74 W/m2 ) RF-EMR'un immün sistem üzerindeki olası zararlı etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda 32 adet sağlıklı Wistor albino erkek sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar 6 hafta, haftada 5gün, günde 4saat olmak üzere elektromanyetik radyasyona maruz bırakıldı. Uygulama yapılmadan önce, uygulamanın 3. haftası ve uygulama sonrası kan örnekleri toplandı. ELISA tayin yöntemi ile inflamatuvar (IL-1, IL-12, IFN-γ,TNF-α) ve anti-inflamatuvar (IL-10, IL-4) sitokin düzeylerine bakıldı. Flow Sitometri yöntemi ile de Anneksin-V pozitif hücrelerin % oranları belirlendi. Sonuçlarımızda, RF-EMR'un uygulamasından sonra inflamatuvar sitokinlerden IL-1 ve IFN-γ'nın plazma düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artış, TNF-α'nın plazma düzeyinin ise anlamlı bir şekilde azalma olduğu tespit edildi. IL-12'nin düzeyinde ise herhangi bir değişiklik saptanamadı. Anti-inflamatuvar sitokinler'in (IL-10 ve IL-4) plazma düzeylerinde ise herhangi bir değişiklik tespit edilmedi. Lenfosit hücrelerin Anneksin-V pozitiflik değerlerinde ise sadece canlı hücrelerin % oranlarında azalma saptandı. Sonuç olarak, her ne kadar bu çalışmada bazı sitokinlerin plazma düzeylerinde anlamlı değişikler saptanmış olsa da bu sonuçların kendi içlerinde tutarlı olmaması nedeniyle RF-EMR uygulamalarının immün sistem üzerindeki etkilerinin olduğunu söylemek için henüz çok erken. Bu konu ile ilgili daha çok sayıda çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Today, cell phones have turned into a fundamental part of modern communication. It is currently realized that there are 2,71 billion cell phone users and about 5,13 billion mobile users around the whole world. Smart phones, for instance, 2G and 3G are 869-900 MHz, while the worldwide system for mobile communication (GSM-900) is 935–960 MHz, GSM-1800s are 1805-1880 MHz, and 3G and Wi-Fi are 2110–2450 MHz non-ionizers. RF-EMR has been reported also. In this study, 32 healthy Wistar albino male rats were utilized. Rats were exposed to electromagnetic radiation for about a month and a half, 5 days every week, 4 hours per day. Before the running the exposure, blood samples were collected at the 3rd week of the application and after the application. Inflammatory (IL-1, IL-12, IFN-γ, TNF-α) and anti-inflammatory (IL-10, IL-4) cytokine levels were measured by ELISA assay. Annexin-V positivity rate was determined by Flow Cytometry strategy. The outcomes results of our study, significant increments in IL-1 and IFN-γ plasma levels were seen in the application of RF-EMR. Nonetheless the plasma level of TNF-α was diminished. There was no alteration in the level of IL-12. Furthermore, there was no measurable change in plasma levels of anti-inflammatory cytokines IL-10 and IL-4. Annexin-V positivity estimations of lymphocyte cells were diminished just in % of living cells. Therefore as a result; although there were changes in the plasma levels of some certain cytokines in this investigation, it is too soon to state that RF-EMR applications effect on the immune system since these outcomes are not predictable in themselves. To have the option to state this, we think that more examinations are required regarding this subject.