Video oyunlarında dijital hikâye anlatıcılığı ve görsel tasarım: Bir oyun konsept tasarımı
Digital storytelling and visual design in video games: A game concept design
  1. Tez No: 827382
  2. Yazar: OZAN HİNDİSTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZA SOYLUÇİÇEK VURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Video oyunlarında hikâye/anlatı akademik alanda ve sektörde önemli bir tartışma konusudur. Görüşlerin büyük bir çoğunluğu oynanış (video oyunlarını deneyimleme şekli) ve hikâyenin tamamen zıt düştüğünü ve bir araya gelemeyeceklerini savunmaktadır. Ancak giderek artan sayıda oyun araştırmacısı bu doğrudan karşılaştırmanın araştırmaları ilerletmediğini söylemektedir. Bu araştırmacılara göre oynanış, bütünüyle özgün bir deneyim olarak incelenmelidir, ancak bu şekilde hikâyenin varlığı tartışılabilir. Bu görüş etrafında literatüre önemli kazanımlar yapılmıştır ve yeni perspektifler oluşmuştur. Video oyunlarını özgün bir tür olarak incelemek ve anlamak görsel tasarım literatürü açısından önemlidir. Çünkü görsel deneyim, oynanış deneyiminin önemli bir parçasıdır. Birinci bölümde, insan iletişiminin bir parçası olarak hikâye kavramı ve hikâye anlatıcılığı kültürü araştırılmıştır. Hikâyeler oluşturmak ve anlatmak bütün insanların temel ihtiyaçlarından biridir. Ancak hikâye anlatıcılığı sürekli değişmektedir. Dijital teknoloji, hikâye anlatıcılığını toplumun her kesimine yaymıştır. Hikâye anlatıcılığı, teknoloji ve iletişimin kesişim noktası olarak dijital dünyalar tanımlanmıştır. Medyalar arası hikâye anlatıcılığı, hikâye kültürünü tamamen değişmiştir İkinci bölümde, video oyunları özgün özellikleriyle tanımlanmıştır ve özgün anlatı teorileri incelenmiştir. Video oyunları, kurallarla inşa edilen dijital dünyalardır. Oyuncu kurallarla etkileşime geçer ve oynanış gerçekleşir. Teorisyenlere göre video oyunlarındaki özgün anlatı, oyunun dünyasını anlama sürecinin kendisidir. Buna göre özgün anlatı teorileri oluşturulmuştur. Özgün anlatı teorilerinde görsel deneyimin rolü tartışılmıştır. Üçüncü bölümde, bölüm tasarımı teorisinde anlatı ve görsel tasarımın rolünden bahsedilmiştir. Video oyunu bölüm tasarımı teorileri eğlenceli bir oynanış tasarımı oluşturmak üzerine kurulmuştur. Ancak anlatı ve görsel tasarım eğlenceli bir oynanışın parçası değildir. Halbuki eğlenceli bir oynanış için ortaya atılan teoriler video oyunlarında özgün anlatı prensipleriyle paralellik göstermektedir. Yapılan vaka analizleri de anlatı bağlamında görsel tasarımın deneyimi ne kadar etkilediğini göstermektedir. Dördüncü bölüm tezin uygulama çalışmasına ayrılmıştır. Geleneksel bir video oyunu konsept tasarımından farklı olarak oynanışa daha yakın bir konsept tasarımı yapılmıştır. Bir video oyunu hikâyesi oluşturulmuştur. Özgün anlatı başlıklarına göre karakter, mekân, mekanik gibi unsurlar belirlenmiştir. Anlatı bağlamında görsel tasarımın potansiyelini keşfetmek üzere çizimler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Story/narrative in video games is a significant subject of discussion in academic environment. Gameplay (the way of experiencing a video game) confronts totally if compared with traditional storytelling. Increasing number of game researchers decided not to dwell on directly comparing gameplay and storytelling. Instead of that, they conveyed, studies should focus on the unique nature of gameplay. It can be said that this manner brought new matters of debate to game studies. Therefore, same manner should provide new perspectives to visual design area as well. Because visual experience is an important part of gameplay. In the first chapter, story concept as a part of communication and the storytelling culture were researched. Creating and listening to stories is a need for every human being. But storytelling constantly evolves. Digital technology spread storytelling to all segments of society. Digital worlds are defined as the intersection point of storytelling, technology and communication. Transmedia storytelling has completely changed storytelling culture. Second chapter is about understanding video games as a unique genre. Video games are defined by their unique characteristics. Video games are digital worlds built by rules. Players interact with rules and thus the gameplay occurs. According to theorists, the unique narrative in video games is the process of understanding the game's world itself. In this way, unique narrative theories were conveyed. The role of visual experience in unique narrative theories is discussed. In the third chapter, the role of narrative and visual design in video game level design theory examined. Level design theories are built around creating a fun gameplay design. But narrative and visual design are not considered as parts of the fun gameplay. However, research shows that fun gameplay design theories have significant similarities with unique narrative principles in video games. Case studies show that visual design in the context of narrative is essential for unique narrative experience. Fourth chapter is dedicated to thesis project. Unlike a traditional video game concept design, a concept design closer to gameplay has been made. A story has been created to begin with. Elements such as characters, places and mechanics were determined according to the unique narrative titles. Drawings were made to explore the potential of visual design in the context of the narrative.