Güvenlikleştirme aracı olarak göç: AB göç politikalarının gelişimi ve yükselen aşırı sağın etkisi
Migration as a tool of securitization: Evolution of EU migration policies and the impact of rising far-right
- Tez No: 827383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIGÜL SARIKAMIŞ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu tezin amacı Avrupa Birliği göç politikalarının güvenlikleştirilmesinde aşırı sağın etkilerini araştırmaktır. Bu bağlamda söz edim ile güvenliğin algısal boyutunu öne çıkaran Kopenhag Okulu'nun ortaya çıkardığı Güvenlikleştirme Teorisi'nin yanı sıra, Paris Okulu'nun üzerinde durduğu pratikler ve profesyoneller ile göçün güvenlikleştirilmesi araştırmanın kavramsal çerçevesini oluşturmaktadır. Göçün güvenlikleştirilmesi Avrupa Birliği özelinde ele alınarak, AB göç politikalarında güvenlik merkezli bir inceleme yapılmıştır. Bu bağlamda 2001 New York, 2004 Madrid ve 2005 Londra'da gerçekleşen terör olayları ile birlikte AB'de göçün bir güvenlik konusuna dönüştüğü tespit edilmiştir. Özellikle Arap Baharı ile sığınmacıların ana hedeflerinden olan AB'nin göçe yönelik bakışı, göç politikaları ve (düzensiz) göçü önlemek ve sınırlandırmak için oluşturduğu araçlar incelenmiştir. Bu politika ve araçların oluşumunda AB'yi etkileyebilme gücüne sahip önemli bir aktör olarak aşırı sağ partiler değerlendirilmiştir. Aşırı sağ partilerin AB göç politikalarına olan etkileri ise genel olarak Arap Baharı sonrası katıldıkları seçimlerde elde ettikleri başarılar bağlamında incelenmiştir. Tez içerisinde AB'de göçün bir tehdit olarak algılanması ile aşırı sağcı partilerin de seçimlerde daha büyük başarı gösterdiği savı ileri sürülmüştür. Aşırı Sağ Partilerin özellikle Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi ve AB vatandaşları üzerindeki etkileri çerçevesinde AB göç politikasının güvenlikleştirilmesi sürecinde etkin bir rol oynadıkları tezin temel argümanını oluşturmaktadır. Göçün bir güvenlik tehdidi olarak güvenlikleştirilmesi ile aşırı sağ partilere olan desteğin, AB nezdinde ortaya çıkarılan politikalara doğrudan ve dolaylı etkileri olduğu sonucuna varılmıştır. Bu etkilerin Arap Baharı sonrası AB'de ortaya çıkan göçe yönelik güvenlik merkezli alınan kararlarda somut karşılık bulduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında özellikle AB vatandaşları üzerinde yaratılan korku ikliminin de bu etkileri arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to research the effects of the far right on the securitization of European Union migration policies. In this context, the Securitization Theory of the Copenhagen School which emphasizes the perceptual dimension of security on the basis of speech act, as well as the practices and professionals emphasized by the Paris School and the securitization of migration constitute the conceptual framework of the research. By considering the securitization of migration in the specific context of the European Union, a security-centered examination of EU migration policies has been made. In this context, it has been determined that migration has turned into a security issue in the EU with the terrorist attacks in New York in 2001, Madrid in 2004 and London in 2005. Especially with the Arab Spring, the EU's perspective on migration, migration policies and the tools it has created to prevent and limit (irregular) migration have been analyzed. Far-right parties have been evaluated as an important actor that has the power to influence the EU in the formation of these policies and instruments. The effects of far-right parties on EU migration policies are analyzed in the context of their success in the elections after the Arab Spring. In the thesis, it is argued that far-right parties have achieved higher success in the elections as migration is seen as a threat in the EU. The main argument of the thesis is that far-right parties play an effective role in the process of securitization of EU migration policy, especially within the framework of their effects on the European Parliament, the European Council and EU citizens. It is argued that the securitization of migration as a security threat and the support for far-right parties have direct and indirect effects on EU policies. It has been found that these effects have found a concrete response in the security-centered decisions on migration that emerged in the EU after the Arab Spring. In addition, it has been concluded that the atmosphere of fear created especially on EU citizens has also increased these effects.