Dijital mahremiyet: Z kuşağının mahremiyet algısının, benlik sunumu inşasındaki rolüne ilişkin bir analiz
Digital privacy: An analysis of the role of generation Z's perception of privacy in the construction of self-presentation
- Tez No: 827391
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİREL GÖLÖNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yaşamın önemli bir parçası haline gelen dijital teknolojiler baş döndürücü bir hızda değişmekte ve hayatımızı dönüştürmektedir. Bu değişim ve dönüşüm hızına uyum sağlayan pek çok kişi, dijital platformlardaki yerini çoktan almıştır. Zaman ve mekândan bağımsız olarak bir arada bulunabilme, bankacılık işlemi gerçekleştirme, market alışverişi yapabilme, dünyanın farklı yerlerindeki müzeleri gezebilme gibi sayısız ayrıcalık sunan dijital platformlar sunduğu kolaylıkların yanı sıra bazı tehdit ve tehlikeleri de beraberinde getirmektedir. Herhangi bir ücret talep edilmeyen bu platformlara kişisel verilerin paylaşılması karşılığında erişilebilmektedir. Bu durum, dijital platformlarda sıkça zaman geçiren Z kuşağı gençleri açısından risk teşkil etmektedir. Olası riskleri ortaya koymayı ve çözüm önerileri sunmayı amaçlayan bu tez çalışmasında 8'er kişilik üç ayrı gruptan oluşan Z kuşağı gençleriyle çevrimiçi olarak odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiş, dijital ortamlarda mahremiyeti nasıl algıladıkları ve benlik sunumunda mahremiyetin oynadığı rol analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital technologies, which have become an important part of life, are changing at a dizzying pace and transforming our lives. Many people who have adapted to this speed of change and transformation have already taken their place on digital platforms. Digital platforms, which offer countless privileges such as being able to coexist independently of time and place, performing banking transactions, shopping for markets, and visiting museums in different parts of the world, bring with them some threats and dangers as well as the conveniences they offer. These platforms, which are free of charge, can be accessed in exchange for sharing personal data. This poses a risk for the young generation Z, who spend a lot of time on digital platforms. In this research, which aims to reveal possible risks and offer solutions, focus group interviews were conducted online with young generation Z, consisting of three separate groups of 8 people, and how they perceive privacy in digital environments and the role of privacy in self-presentation were analyzed.