Phaselis antik kenti ve çevresinin kıyı jeomorfolojisi ve kıyı erozyonu
Coastal geomorphology and coastal erosion of Phaselis ancient city and its environment
  1. Tez No: 827419
  2. Yazar: MUSA TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU AKKÖPRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Phaselis Antik Kenti ve Çevresinin Kıyı Jeomorfolojisi ve Kıyı Erozyonu adlı yüksek lisans tez çalışmasında kıyı, kıyı değişimi, kıyı değişimin nedenleri hakkında detaylı bir çalışma yapılmıştır. Yapılan literatür çalışmaları sonucunda Phaselis Antik Kenti ve Çevresinin kıyı değişimini belirlenmesi için kullanılabilecek en uygun yöntemin Digital Shoreline Analysis System (DSAS/Dijital Kıyı Çizgisi Analiz Sistemi) olduğuna karar verilmiştir. ArcGIS programının bir uzantısı olarak kullanılan DSAS, eski yıllara ait kıyı şeritleri arasındaki değişimleri en doğru biçimde hesaplar. Çalışma alanı küçük bir sahayı kapladığı için Landsat uydu görüntüleri yerine daha ayrıntılı görüntü sağlayan, Harita Genel Müdürlüğünden (HGM) temin edilen 1957, 1981, 1992, 2009 ve 2019 yıllarına ait hava fotoğrafları kullanılmıştır. Daha sonra DSAS analiz yöntemi içinde en çok tercih edilen Net Kıyı Hareketi/Net Shoreline Movement (NSM), Bitiş Noktası Oranı/End Point Rate (EPR) ve Kıyı Şeridi Değiştirme Zarfı/ Shoreline Change Envelope (SCE) istatistik analizleri kullanılmıştır. Çalışma alanı Bostanlık Koyu, Kent Limanı, Kuzey Limanı ve Cennet Koyu olarak dört bölüme ayrılarak analizler yapılmıştır. Bostanlık Koyu kendi içinde A ve B olarak iki kısma ayrılarak incelenmiştir. Analizler sonucunda Phaselis Antik Kenti ve çevresinin belli alanlarında birikme meydana gelirken belli alanlarında ise erozyonun meydana geldiği anlaşılmıştır. Birikme olayının gerçekleşmesinin nedeni doğal süreçlerin yanı sıra antropojen faaliyetlerdir. Bu durumun en iyi örneği Cennet Koyu kıyılarında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the master's thesis titled Coastal Geomorphology and Coastal Erosion of the Ancient City of Phaselis and its Environment, a detailed study was made about the coast, coastal change, and the causes of coastal change. As a result of the literature studies, it was decided that the Digital Shoreline Analysis System (DSAS) is the most appropriate method that can be used to determine the coastal change of the Ancient City of Phaselis and its surroundings. Used as an extension of the ArcGIS program, DSAS calculates the changes between coastlines of previous years in the most accurate way. Since the study area covers a small area, aerial photographs of 1957, 1981, 1992, 2009 and 2019, which were obtained from the General Directorate of Maps (HGM), were used instead of Landsat satellite images. Then, Net Shore Movement (NSM), End Point Ratio (EPR) and Shoreline Change Envelope (SCE) statistical analyzes, which are the most preferred among the DSAS analysis method, were used. Analyzes were made by dividing the study area into four sections as Bostanlık Bay, Kent Harbour, Kuzey Port and Cennet Bay. Bostanlık Bay has been analyzed by dividing into two parts as A and B. As a result of the analysis, it was understood that while accumulation occurred in certain areas of the Ancient City of Phaselis and its surroundings, erosion occurred in certain areas. The reason for the accumulation event to occur is anthropogenic activities as well as natural processes. The best example of this situation was seen on the shores of Cennet Bay.