Geleneksel konutlarda sürdürülebilirlik: Giresun Zeytinlik mahallesi örneği
Sustainability in traditional houses: A case study in Zeytinlik region of Giresun
- Tez No: 827432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ TÜLÜBAŞ GÖKUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı Sanayi Devrimi ve sonrasında Dünya Savaşlarını takip eden gelişmeler ışığında, ortaya çıktığı dönemden itibaren birçok farklı disiplinde kendisine yer bulmuştur. Artan dünya nüfusu, değişen kullanıcı talepleri ve üretim/tüketim alanında izlenen yanlış politikalar parçası olduğumuz ekosistemin bozulmasına ve iklim değişikliğine sebep olmuştur. Gelişen teknolojiyle beraber çevresiyle uyumlu, enerjiyi etkin kullanan, doğal kaynakları koruyan, kullanıcı taleplerine yanıt verebilen bir anlayış yapım sektöründe sürdürülebilir mimarlık kavramı olarak hayatımıza dahil olmuştur. Geleneksel konut yapılarının yapım teknikleri, malzeme seçimi, plan kurgusu, araziye yerleşimi, doğaya ve çevresine uyumu, kaynakların kontrollü kullanımı gibi özellikleri bakımından yirminci yüzyılın son çeyreğinden itibaren mimarlık pratiğinde hayatımıza dahil olan sürdürülebilir tasarım anlayışıyla uyumlu olduğu görülmüştür. Tez çalışmasının amacı; doğal çevreye, kültürel yapıya ve ekonomik koşullara göre şekillenen geleneksel konut yapılarında sürdürülebilir mimarlık ve tasarım anlayışının yansımalarını Giresun ili Zeytinlik Semti kapsamında incelemektir. Benzer çalışmalar araştırılmış ve belirlenen sürdürülebilirlik kriterleri doğrultusunda Dik Sokak'ta bulunan 18 konut yapısı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With its inception in the aftermath of the Industrial Revolution and World Wars, the concept of sustainability has found its place in a wide range of fields. Increasing global population, shifting consumer expectations, and poor production/consumption strategies have resulted in the degradation of the ecosystem of which we are a part, as well as climate change. With the advancement of technology, the notion of sustainable design in the building sector has entered our lives as an understanding that is compatible with its surroundings, utilizes energy efficiently, protects natural resources, and can respond to user expectations. In terms of features such as construction techniques, material selection, plan setup, placement on the land, harmony with nature and its environment, and controlled use of resources, traditional residential buildings have been found to be compatible with the concept of sustainable design, which has been incorporated into our lives in architectural practice since the last quarter of the twentieth century. The objective of this thesis study is to examine to the reflections of sustainable architecture and design in traditional residential buildings that are shaped by the natural environment, cultural structure, and economic conditions in the Zeytinlik District of Giresun province. Similar investigations were conducted, and 18 Dik Sokak residential buildings were appraised in accordance with the established sustainability standards.