Yetişkin bireylerin gıda okuryazarlığı düzeyleri ile sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the correlation between the food literacy levels and attitude scale for healthy nutrition of adult individuals
- Tez No: 827456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÖRENLİLİ YAYLAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı yetişkin bireylerin gıda okuryazarlık düzeylerini ve sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarını ve aralarındaki ilişkiyi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel türde olan bu araştırma, kartopu örneklem yöntemi ile 18-65 yaş arasındaki 283 erkek ve 344 kadın olmak üzere toplam 627 yetişkin bireyin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında çevrimiçi bir anket formu (Google Forms) kullanılmıştır. Araştırmaya ait veriler Ağustos 2022- Mayıs 2023 tarihleri arasında e-anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmanın verileri 3 ana bölümden (sosyo-demogrofik özellikler, antropometrik ölçümler ve sağlık öyküleri ile beslenme alışkanlıklarına ait sorular, sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum ölçeği ve algılanan gıda okuryazarlığı ölçeğine ait sorular) oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to determine the food literacy levels of adult individuals and their attitudes towards healthy eating and the correlation between them. Materials and Methods: This cross-sectional study was carried out with the snowball sampling method, with the participation of a total of 627 adults, 283 males and 344 females, between the ages of 18-65. An online questionnaire form (Google Forms) was used to collect the data. The data of the research were collected by e-survey method between August 2022 and May 2023. The data of the research consists of 3 main parts (socio-demographic characteristics, anthropometric measurements and questions about health histories and eating habits, attitude scale for healthy nutrition and self-perceived food literacy scale).