Kalsine manyezit kullanarak sulu çözeltiden adsorpsiyon yöntemiyle bor giderimi
Removal of boron from aqueous solution by adsorption using calcined magnesite
- Tez No: 827463
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KIPÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik ve Temel İşlemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, KÜMAŞ Manyezit Sanayi A.Ş.'den temin edilen kalsine manyezit ile sulu çözeltiden adsorpsiyon yöntemiyle bor giderimi araştırılmıştır. Adsorpsiyon mekanizmasını etkileyen adsorban miktarı, pH, temas süresi, başlangıç çözelti derişimi ve sıcaklık parametrelerinin giderim verimine etkileri incelenmiştir. Adsorbanın XRD, XRF, SEM/EDS ve FTIR ile karakterizasyonu yapılmıştır. Bor giderim sürecinin kinetiği, izotermi ve termodinamiği aydınlatılmaya çalışılmıştır. Başlangıç derişimi 500 mg B/L olan 50 mL çözeltiden bor gideriminde en uygun adsorban miktarının 1 g olduğu belirlenmişir. 8'in üzerindeki pH'larda giderim veriminin önemli derecede azaldığı gözlenmiştir. Adsorpsiyon sürecinin 24 saatte dengeye geldiği bulunmuştur. Başlangıç derişimininin azalmasyla ve sıcaklığın artmasıyla giderim verimi artmıştır. Adsorpsiyon sürecinin Langmuir izoterm modeline ve yalancı ikinci dereceden kinetik modele uyum gösterdiği belirlenmiştir. 25oC sıcaklıkta maksimum adsorpsiyon kapasitesi 34,48 mg/g olarak bulunmuştur. Ayrıca, adsorpsiyon sürecinin endotermik olduğu, kendiliğinden gerçekleştiği ve düzensizliğin arttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, kalsine manyezitin sulu çözeltilerden bor giderilmesinde etkili ve düşük maliyetli bir adsorban olarak kullanılabileceği yargısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, boron removal from aqueous solutions by adsorption using calcined magnesite obtained from KÜMAŞ Magnesite Inc. was investigated. The effects of adsorbent amount, pH, contact time, initial solution concentration and temperature parameters affecting the adsorption mechanism on the removal efficiency were investigated. The adsorbent was characterized by XRD, XRF, SEM/EDS and FTIR techniques. The kinetics, isotherm and thermodynamics of the adsorption process were investigated. It was determined that the most suitable adsorbent amount was 1 g for boron removal from 50 mL solution with an initial concentration of 500 mg B/L. It was observed that the removal efficiency decreased significantly at pH values above 8. It was found that the adsorption process reached equilibrium in 24 hours. The removal efficiency increased with decreasing initial concentration and and increasing temperature. It was determined that the adsorption process obeyed the Langmuir isotherm model and the pseudo-second-order kinetic model. The maximum adsorption capacity at 25oC was found to be 34,48 mg/g. In addition, it was determined that the adsorption process was endothermic, spontaneous and increased randomness. As a result, it was concluded that calcined magnesite can be used as an efficient and low-cost adsorbent in removing boron from aqueous solutions.