Süper kondansatörle güçlendirilmiş mikro/mini sınıf bir insansız hava aracı için hibrit güç sistemi matematiksel modeli
Hybrid power system mathematical model for a super capacitor-powered micro/mini class unmanned aerial vehicle
  1. Tez No: 827464
  2. Yazar: SALİHA CANSU GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL YAZAR, PROF. DR. TAHİR HİKMET KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünya nüfusu arttıkça her alanda tüketim artmaktadır. Enerjiye hemen hemen her alanda ihtiyaç duyulmaktadır ve bu enerjinin yenilenebilir ve temiz enerji olması önemlidir. Havacılık alanında atılan çevresel adımlardan biri de itki sistemlerinin ve kullanılan yakıtların iyileştirilmesidir. Bu amaçla fosil yakıtlardan elde edilen ve çevreye zarar veren enerji yerine daha sürdürülebilir bir seçenek olan elektrik enerjisinin kullanımı yaygınlaşmaktadır. Elektrik enerjisinin verimli kullanılabilmesi için depolanması gerekir. Elektrikli araçlarda enerji depolama teknolojisi olarak batarya kullanımının çevre için olumsuz sonuçları olabilmektedir. Buna rağmen bataryanın yerini alabilecek çevreci bir teknoloji mevcut değildir. Bataryaların ömrü uzatılarak batarya kullanımı azaltılabilir. Bu tez kapsamında havacılıkta kullanılan enerji depolama teknolojileri mikro/mini sınıf insansız hava araçları özelinde incelenmekte, bu teknolojilerin havacılık için önerilen yeni nesil hibrit itki sistem mimarileri için hibrit formda kullanımları irdelenmektedir. Batarya ve süper kapasitörün mikro/mini sınıf bir insansız hava aracının güç sistemi için hibrit kullanımı MATLAB/Simulink ortamında matematiksel olarak modellenmekte ve sonuçlar yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the world population increases, consumption increases in every field. Energy is needed in almost every field and it is important that this energy is renewable and clean energy. One of the environmental steps taken in the field of aviation is the improvement of the propulsion systems and fuels used. For this purpose, the use of electrical energy, which is a more sustainable option instead of energy obtained from fossil fuels and harmful to the environment, is becoming widespread. In order for electrical energy to be used efficiently, it must be stored. The use of batteries as energy storage technology in electric vehicles can have negative consequences for the environment. However, there is no environmentally friendly technology that can replace the battery. Battery usage can be reduced by extending the life of the batteries. In this thesis, energy storage technologies used in aviation are examined in terms of micro/mini unmanned aerial vehicles, and the use of these technologies in hybrid form for the next generation hybrid propulsion system architectures proposed for aviation is examined. In this thesis, hybrid use of battery and super capacitor is run in MATLAB/Simulink software and the results are interpreted.