Rus kültür tarihinde Raskol dönemi ve bu dönemin Mücahidi Avvakum (hayatı ve eserleri)
The Period of Raskol in the history of Russian culture and Avvakum, the combatant of this period (his life and works)
  1. Tez No: 189441
  2. Yazar: LÜTFİYE ÇOPUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİLE HACIZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Rus kültür tarihinde din, yaşamı her yönüyle etkileyen bir olay olarak görülür. Ruslarilk başlarda bütün ilkel kavimlerde olduğu gibi tabiata tapmışlar, sonra Hristiyanlığı kabuletmişlerdir. Hristiyanlığın bir devlet dini olarak kabul edilmesiyle yeni bir hayat başlamıştır.Fakat, Rusya'da din zamanla değişime uğramıştır. XVII. yüzyılda gerçekleşen kiliseparçalanması (Raskol), her yönüyle dili ve edebiyatı etkilemiştir.Bilindiği üzere, XVII. yüzyıl edebiyatının, Rus dili ve edebiyatında kendine özgü biryeri vardır. Kilise parçalanmasıyla alakalı olarak kendi inançları uğruna mücadele verenAvvakum, XVII. yüzyıl edebiyatına damgasını vurmuştur. Avvakum, eski geleneklerinsavunucusu olarak din mücadelesi vermiş ve bu mücadelesini yazıya dökmüştür. Eserlerinihalk diliyle yazarak, o dönemin dilsel özelliklerini anlamamıza katkıda bulunmuştur. Tümbunlar, Avvakum'un `Raskol' dönemindeki önemini kat kat arttırmaktadır. Bu tezçalışmasında, Avvakum'un eserleri ışığında `Raskol' dönemindeki kültür, edebiyat ve dildeğişimleri saptanmış, tarihî bir olayın kültüre nasıl yansıdığı gözler önüne serilmeyeçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the history of Russian culture, religion is accepted as a phenomenon which affectslife from its all dimensions. At first Russians as primitive tribes, worshipped nature and lateraccepted Christianity. With their acceptance of Christianity as a state religion, a new lifestarted in Russia. But in the course of time religion in Russia changed. Church separation(Raskol) which occured in the 17th century, affected language and literature in every way.As it is well-known, 17th century literature and Avvakum have a special place in theRussian language and literature. Related with the church separation, Avvakum defendedreligion as a protector of old traditions and put this struggle into writing. He wrote his workswith colloquial language, in this way he helped us to understand the lingual characteristics ofthat period. All this increased the importance of Avvakum in the ?Raskol? period.In this thesis, by the help of Avvakum?s works; the changes in the culture, literatureand language in the ?Raskol? period, are determined and the reflections of a historical eventon culture are studied.