Heınrıch Popıtz'de şiddet-iktidar ilişkisi
Violence-power-relationship in Heinrich Popitz
  1. Tez No: 827494
  2. Yazar: HÜSNÜ YAVUZ AYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERTAN KARDEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Şiddet, genelde başka yakın çağrışımlı kavramların gölgesinde kalmıştır ve onlara oranla daha gelişigüzel kullanılmaktadır. Toplumsal bir canlı olarak insanı ve insanlardan meydana gelen toplumun karmaşık yapısını anlamak için şiddet kavramı temel bir öneme sahiptir. Böylesine önem verilen bir kavramın şiddet tartışmalarında şimdiye değin bu derecede muğlak bir biçimde tanımlanmış olması şaşırtıcı bir durumdur. Şiddet hem kişisel ilişkilerde hem de sosyal etkileşimlerde, siyasi anlaşmazlıklarda veya küresel çatışmalarda farklı şekillerde ve tezahürlerde vuku bulan olaylar için ortak bir isim gibi kullanılmaktadır. Şiddet, toplumsal ilişkilerin, dolayısıyla kurumların ve devletlerin şekillendirilmesinde ilk kerteden itibaren önemli bir unsur olduğu için, çok geniş bir sahayı kaplayacak şekilde kullanılmaktadır. Bu tez, şiddet kavramının genişletilmesine karşı bir tavır takınan sosyolog Heinrich Popitz'in şiddet, iktidar ve otorite eksenindeki düşüncelerini inceleyerek onun düşüncesinin ayrıntılı bir analizini ve yansımasını ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Violence is often overshadowed by other closely related concepts and is used more arbitrarily. The concept of violence is of fundamental importance for understanding the human being as a social being and the complex structure of society made up of human beings. It is surprising that such an important concept has so far been so vaguely defined in discussions on violence. Violence is used as a common name for events that occur in different forms and manifestations, both in personal relationships and in social interactions, political controversies or global conflicts. Because violence is a significant element in the shaping of social relations and thus of institutions and states from the first instance, it is used to cover a very wide range of areas. This thesis provides a detailed analysis and reflection of the sociologist Heinrich Popitz, who opposes the broadening of the concept of violence, by analysing his thoughts on violence, power and authority.