Kolemanit atığının bağlayıcı malzeme ve agrega olarak geopolimer üretiminde kullanılması
Using colemanite waste as binding material and aggregate in the geopolymer production
- Tez No: 827531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARIN YILMAZ, DOÇ. DR. YURDAKUL AYGÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında, geopolimer harç üretiminde uçucu kül ve yüksek fırın cürufu bağlayıcı olarak kullanılmış ve bu malzemelere ek olarak kolemanit atığının hem bağlayıcı hem de agrega yerine kullanılmasıyla üretilen geopolimer harçların mekanik ve durabilite özellikleri incelenmiştir. Toplam 10 farklı harç serisi üretilmiştir. Sadece oda sıcaklığında kür yapılmıştır. 7., 28., 90. günlerde ultrases geçiş hızı basınç ve eğilme dayanımı sonuçları incelenmiştir. Yüksek sıcaklık testi 300, 600 ve 900 °C sıcaklıkta uygulanmıştır. Donma-çözülme testi 90 günlük numunelerde 15 çevrim olarak yapılmıştır. Çözelti etkisini incelemek için %10 derişimde magnezyum sülfat (MgSO4) ve sodyum sülfat (Na2SO4) çözeltileri kullanılmıştır. Her seri çözeltilerde 2 ay ve 4 ay süreyle bekletilmiştir. Durabilite deneylerinden sonra ağırlık ultrases geçiş hızı ve dayanım kayıpları incelenmiştir. Yüksek sıcaklık deneyinden sonra kalan dayanımlarda düşüş meydana gelirken 900 °C'deki değerler 600 °C'ye göre yüksektir. Yüksek sıcaklık deneyinde kolemanit atığı katkılı 5KUK, 20KUK ve 25AK serilerinin daha iyi sonuç verdiği görülmüştür. Donma-çözülme deneyinde kolemanit atığı katkılı 10KUK, 20KUK, 5AK, 15AK, 25AK serilerinin sonuçlarının daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Sülfat çözelti etkisinde ise sonuçlar değişkenlik göstermiş olup kolemanit atığı içeren 10KUK, 20KUK serilerinde dayanım kaybı oranları azalma göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the mechanical and durability properties of geopolymer mortars produced using fly ash and blast furnace slag as binders, along with the utilization of colemanite waste as both binder and aggregate, were investigated. A total of 10 different mortar series were produced and cured only at room temperature. The results of ultrasonic pulse velocity, compressive strength, and flexural strength were examined at 7, 28, and 90 days. High-temperature testing was conducted at temperatures of 300, 600, and 900°C. Freeze-thaw testing was performed with 15 cycles on 90-day-old samples. To examine the solution effect, magnesium sulfate (MgSO4) and sodium sulfate (Na2SO4) solutions with a concentration of 10% were used. Each series was immersed in the solutions for 2 and 4 months. After durability tests, weight, ultrasonic pulse velocity, and strength losses were examined. Following the high-temperature test, a decrease in remaining strength was observed, with the values at 900°C being higher than those at 600°C. It was observed that the series 5KUK, 20KUK, and 25AK, which contained colemanite waste as an additive, yielded better results in the high-temperature test. In the freeze-thaw test, it was determined that the series 10KUK, 20KUK, 5AK, 15AK, and 25AK, which contained colemanite waste as an additive, had better results. The results varied in the sulfate solution effect, and the series 10KUK and 20KUK, which contained colemanite waste, showed a decrese in strength loss rate.