İptal kararlarının uygulanmaması sebebiyle açılacak tazminat davaları
Compensation lawsuits to be filed due to non-implementation of cancellation decisions
- Tez No: 827532
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hukuk devleti anlayışının yerleştiği toplumlarda idarenin herhangi bir denetim mekanizması olmaksızın hukuka saygılı davranma konusunda titiz davranarak iptal kararlarını uygulama konusundaki anayasal yükümlülüğüne uyması gerekirken aksi davranışın sıklıkla sergilendiği görülmektedir. Bu kapsamda söz konusu çalışmamda, idarenin, hukuk sınırları içerisinde kalmasını sağlayan önemli araçlardan olan yargısal denetimin etkinliğinin sağlanması için denetim sonucu verilen kararların, idare tarafından uygulanması gerektiği üzerinde durulmuştur. İptal kararlarının uygulanmamasının hangi durumlarda idarenin kusur ve kusursuz sorumluluğuna sebep olacağı açıklanmaya çalışılmıştır. Öte yandan, idarenin söz konusu yükümlülüğünü kendiliğinden yerine getirmemesi akabinde bireylerin başvuracağı hukuki bir yol olarak idari yargılama usulünde düzenlenen tazminat davasına, tazminatın içeriğine istenebilecek feri haklara değinilmiştir. Ayrıca iptal kararlarının uygulanmamasının bireyler, idare ve kamu görevlileri açısından sonuçları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In my aforementioned study, it has been stated that in societies where the understanding of the rule of law is established, the administration must comply with its constitutional obligation to implement the annulment decisions by being meticulous in respecting the law without any control mechanism, but the opposite behavior is frequently exhibited. In this context, it is emphasized that the decisions taken as a result of the audit should be implemented by the administration in order to ensure the effectiveness of the judicial review, which is one of the important tools that ensure the administration to stay within the boundaries of the law. It has been tried to explain in which cases non-implementation of annulment decisions will lead to fault and strict liability of the administration. On the other hand, the compensation case, which is a special reflection of the full remedy action organized in the administrative procedure, as a legal remedy that individuals will resort to after the administration does not fulfill the said obligation on its own, has been mentioned in the content of the compensation. In addition, the consequences of non-implementation of annulment decisions in terms of individuals, administration and public officials are emphasized.