Dil felsefesinde söz edimleri ve uzlaşım problemi
Speech acts and the convention problem in philosophy of language
  1. Tez No: 827543
  2. Yazar: MELİS KAYNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN SEYFETTİN KUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İnsanların birbiriyle nasıl anlaştıkları sorusu uzun yıllar boyunca filozofların ilgisini çeken bir soru olmuştur. Özellikle son dönemde dilin temelinde uzlaşım olup olmadığı tartışması hız kazansa da söz konusu temel, felsefe tarihi boyunca farklı şekillerde ortaya konulmuştur. Bu tez çalışmasında öncelikle Frege, Russell ve Wittgenstein gibi dilin mantıksal bir zemininin bulunduğunu savunan filozoflar ele alınmıştır. Daha sonra söz edimleri ve uzlaşım kuramının öncüsü sayılan Austin, söz konusu kuramı geliştiren Searle ve iletişim olgusuna daha farklı bir bakış açısı getirerek niyeti merkeze alan Grice incelenmiştir. Son bölümde ise söz edimleri kuramına gelen eleştiriler ile uzlaşımı merkeze alan ve niyeti merkeze alan filozofların düşünceleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The question of how people communicate with each other has long been a question of interest to philosophers. Although the debate on whether convention is the basis of language has gained momentum especially in recent times, the basis in question has been put forward in different ways throughout the history of philosophy. This thesis, in the first place, discusses philosophers such as Frege, Russell and Wittgenstein who argue that language has a logical ground. Then, Austin, who is considered to be the pioneer of the theory of speech acts and convention, Searle, who developed the theory in question, and Grice, who brought a different perspective and centered on intentionality, are examined. In the last section, the criticisms against the theory of speech acts and the thoughts of philosophers who centered on consensus and intentionality are tried to be revealed.