İsrafil deresi'nin (Denizli) bentik makroomurgasız faunası ve su kalitesi durumunun belirlenmesi
  1. Tez No: 827544
  2. Yazar: MEHMET AKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRÇAY KIVANÇ AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, kar suları ile beslenen ve dik bir eğimle akan İsrafil Deresi'nin (Denizli) su kalitesi bentik makroomurgasızlar kullanılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Su kalitesinin değerlendirilmesi sürecinde bentik makroomurgasızların saprobiyotik koşulları ve mikrohabitat tercihleri de bütüncül bir yaklaşım içerisinde değerlendirilmiştir. İsrafil Çayı'nda toplam 55 farklı bentik makroomurgasız türü tespit edilmiştir. Ortak olarak tüm örnekleme noktalarında en fazla tür Chironomidae ailesinden tespit edilmiştir. Bunlardan Diamesa türleri (D. İnsignipes, D. tonsa) özellikle karların erimesiyle akış kazanan kaynak bölgelerindedir. Chironomus riparius türü mansaba yakın yerlerde daha yoğun olarak tespit edilmiştir. Chironomus ile nipseten eşit seviyede en baskın diğer grup Gammaridae ailesi üyeleridir (Gammarus anatoliensis, G. obnixus). Yüksek rakımlı bölgelerde Plecoptera takımına ait olan türler (Chloroperla sp., Nemoura sp.) yoğun olarak görülmüştür ve tüm çay yatağı boyunca sayıları azalır. Ephemeroptera takımından Baetidae ailesi ait türler (Baetis rhodani, B. vernus, Cloeon dipterum, C. simile) çay boyunca yaygındır. Heptagenidae (Epeorus alpicola, Rhithrogena germanica, Rhithrogena semicolorata) ve Potamonthidae (Potamonthus luteus) ailesine ait türler bariz olarak yüksek rakımlı bölgelerde daha yoğun tespit edilmiştir. Biyolojik ve çevreler parametreler arasındaki ilişki Kanonik Uyum Analizi yaklaşımıyla ele alınarak %53'lük bir varyans odinasyon üzerinde gösterilebilmiştir. Biyotik indekslerin iklim değişikliği ve mevsimsel değişimleri yansıtmada nispeten yetersiz kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the water quality of Israfil Stream (Denizli), which is fed by snowmelt and flows down a steep slope, was attempted to be determined using benthic macroinvertebrates. In the assessment of water quality, the saprobic conditions and microhabitat preferences of benthic macroinvertebrates were also evaluated within a holistic approach. A total of 55 different species of benthic macroinvertebrates were identified in Israfil Stream. Commonly, the most abundant species at all sampling points belong to the Chironomidae family. Among them, Diamesa species (D. insignipes, D. tonsa) are particularly found in source areas where snowmelt contributes to the flow. Chironomus riparius species were more densely detected in downstream areas closer to the mouth of the stream. Gammaridae family members, particularly Gammarus anatoliensis and G. obnixus, were equally dominant as Chironomids. Species belonging to the Plecoptera order, such as Chloroperla sp. and Nemoura sp., were predominantly observed in higher altitudes and decreased in number along the entire streambed. Species from the Baetidae family of the Ephemeroptera order (Baetis rhodani, B. vernus, Cloeon dipterum, C. simile) were widespread along the stream. Species from the Heptagenidae (Epeorus alpicola, Rhithrogena germanica, Rhithrogena semicolorata) and Potamonthidae (Potamonthus luteus) families were noticeably more abundant in higher altitude regions. The relationship between biological and environmental parameters was examined using Canonical Correspondence Analysis, showing a 53% variance in ordination. It was observed that biotic indices were relatively insufficient in reflecting climate change and seasonal variations.